Sevil Mahmudovanın 80 illik yubileyi münasibətilə "Parça-parça sənət" adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi keçirildi
19 may, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin B.Kəngərli adına Sərgi Salonunda " Konstitusiya və Suverenlik ili " çərçivəsində Mahmudova Sevil Bəşir qızının 80 illik yubileyi ərəfəsində orijinal "Parça-parça sənət" adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi keçirildi. Sərginin orijinallığı ondan ibarətdir ki, sənətkar parçalardan öz əsərlərini ərsəyə gətirir və heç bir hazır məhsuldan istifadə etmir. Gül və ya ağac, və ya digər bir obyekti hazır parçadan kəsib, yapışdırmır... Özü, rəngli parçalardan istədiyi gül, çiçəyi, meyvəni düzəldir. Hətda ağ-qara qrafik əsər kimi görünən işlərdə belə, hər cızığı yenə də parçadan kəsib yapışdırır. Bu üslub həvəskar rəssamın öz fərdi üslubudur. Bu üslub, mozaika, qurama və aplikasiyanın fərqli bir unikal formasıdır.
Biz Sevil xanımı kəşf etmiş olduq və çox sevincliyik ki, yaşına baxmadan, yoruldum sözünü demədən işləyir və sənəti sevir. Rəssam deyir: "Parça ilə işləmədiyim gün, mənim üçün gün sayılmır". Allah Sevil xanıma uzun və sağlam ömür nəsib etsin. Sevil xanım və onun kimi əzmkar insanlar, gənclərə stimul olmalıdır!
Sevil xanımı tanıyaq!
Sevil Mahmudova 1946-cı ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub, atasının işinə görə Şahtaxtı kəndinə köçür və 1964-cü ildə Şahtaxtı kənd orta məktəbini bitirir. 1965-ci ildə atasının təgidi ilə, ata- anası olmayan və özündən balaca 6 bacı-qardaşı olan insanla ailə qurur, onlara balaca canı ilə analıq edir. Sonralar, yoldaşının işinə görə, ailəsiylə birlikdə Sumqayıt şəhərinə köçür. Sevil xanımın üç qız övladı var və hər biri, onun can atdığı, amma ərmədiyi sənət aləminin insanları, ali-savadlı xanımlardır.
Sevil xanımın ali təhsili olmasa da, O, sərbəst rəssamdır və işləri ilə bir çox sərgilərdə iştirak edir.
Sevil xanım 2004-cü ildən rəssamlıq və özünün dediyi kimi, əl işləri ilə məşğul olmağa başlayıb.
2011-ci ildə Rəssamlar İttifaqına üzv olur və
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən keçirilən tədbirlərdə iştirak edir. O, I dərəcəli Diplomlara və dəfələrlə Fəxri Fərmanlarla təltif olunur.
2011-ci ildə Sankt-Petrburq şəhərində həvəskar rəssamların sərgisində iştirak edərək “Fəxri Fərman”la təltif olunur.
Sevil xanım Naxçıvanda doğularaq, bu gözəl elin insanı olaraq, arzusu olduğu yubiley sərgisini məhz öz ata-baba yurdunda dilədi və bu istək həyata keçdi. Bu gün Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda rəssamın 60 yaxın öz üslubunda və yağlı boya ilə işlədiyi əsərlər nümayiş etdirilir.

On May 19, in the Exhibition Hall named after B. Kangarli of the Nakhchivan Artists' Union, within the framework of the "Year of Constitution and Sovereignty", a personal creative exhibition "Piece by Piece Art" was held on the eve of the 80th anniversary of Sevil Bashir Mahmudova. The originality of the exhibition lies in the fact that the artist creates her own works from fabrics and does not use any ready-made products. She does not cut and glue a flower, tree, or other object from a ready-made fabric... She herself makes any flower, flower, or fruit she wants from colored fabrics. Even in works that seem like black and white graphic works, she still cuts and glues each line from the fabric. This style is the individual style of the amateur artist. This style is a different unique form of mosaic, composition, and applique.
We have discovered Sevil Khanum and are very happy that she works and loves art regardless of her age, without saying she is tired. The artist says: "A day when I do not work with fabric is not a day for me". May God grant Sevil Khanum a long and healthy life. Sevil Khanum and determined people like her should be an incentive for young people!
Let's get to know Sevil Khanum!
Sevil Mahmudova was born in 1946 in Nakhchivan city, moved to the village of Shahtakhti due to her father's work and graduated from the Shahtakhti village secondary school in 1964. In 1965, at the insistence of her father, she married a man who had no parents and 6 siblings younger than her, and mothered them with all her heart. Later, due to her husband's work, she moved to the city of Sumgayit with her family. Sevil Khanum has three daughters, and each of them is a highly educated woman, a person of the art world that she aspires to, but does not follow.
Although Sevil Khanum does not have a higher education, she is a freelance artist and participates in many exhibitions with her works.
Sevil Khanum has been engaged in painting and, as she says, handicrafts since 2004.
In 2011, she became a member of the Union of Artists and
participates in events held by the Ministry of Culture and Tourism of the Republic of Azerbaijan. She is awarded with First Degree Diplomas and Honorary Decrees many times.
In 2011, she participated in an exhibition of amateur artists in St. Petersburg and was awarded an “Honorary Decree”.
Born in Nakhchivan, Sevil Khanum, as a native of this beautiful land, wished for the anniversary exhibition she had dreamed of in her ancestral homeland, and this wish came true. Today, the Bahruz Kangarli Exhibition Hall is exhibiting about 60 of the artist's works in his own style and in oil paint.