Naxçıvan Rəssamlar Birliyində "Milli Mətbu-Art 150" adı altında onlayn sərgi təşkil edilib
22 İyul Milli Mətbuat Günü ilə əlaqədar Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyevanın kuratorluğu ilə "Milli Mətbu-Art 150" adı altında onlayn sərgi təşkil edilib.
Sərgidə Azərbaycan Respublikasından 24 rəssam, 30 əsər ilə qatılıb.
MİLLİ MƏTBUATIMIZIN 150 İLLİYİ MÜBARƏK OLSUN!
2025-ci il 25 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “Azərbaycan milli mətbuatının 150 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncam imzalamışdır.
Biz Rəssamlar bu sərgi ilə, cəmiyyətin inkişafına töhfələr vermiş rəssamların ənənəsini davam etdirərək, milli mətbuatımıza öz əsərlərimizlə bundan sonra da töhfə verəcəyimizə əminik.
1875-ci ildən sonra çoxsaylı nəşrlərlə zənginləşən milli mətbuatımız Azərbaycan ədəbi dilinin və maarifçilik hərəkatının inkişafına əhəmiyyətli töhfələr vermiş, milli özünüdərk və istiqlal məfkurəsinin formalaşmasında, qabaqcıl ideyaların təbliğində böyük xidmətlər göstərmişdir.
1875-ci il iyulun 22-də görkəmli ziyalı və maarifçi-publisist Həsən bəy Zərdabi tərəfindən Azərbaycan dilində nəşr olunmağa başlamış “Əkinçi” qəzeti milli mətbuatımızın ilk nümunəsi və həmin dövr Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının mühüm hadisəsi kimi tarixə düşmüşdür. “Əkinçi”nin 1875-ci il iyulun 22-dən 1877-ci ilin sentyabrınadək cəmi 56 sayı işıq üzü görsə də, onun Azərbaycan milli mətbuatının təşəkkül tapmasında, inkişafında əvəzsiz rolu olub.
Müharibə dövründə mediamız əsl vətənpərvərlik, həmrəylik nümunəsi ortaya qoymuş, haqq səsimizin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, düşmənin və onun havadarlarının saxta məlumatlarının ifşası üçün xüsusi səy göstərmiş, Milli Ordumuzun, əsgər və zabitlərimizin rəşadəti, qəhrəmanlığı ilə bağlı zəngin salnamə yaratmışdır.
Bu gün də mediamız Azərbaycanın tərəqqisinin və müasir cəmiyyət quruculuğu prosesinin fəal iştirakçısı olaraq, beynəlxalq əlaqələrini və qlobal informasiya məkanında təsir imkanlarını genişləndirmiş, rəqabət qabiliyyətini artırmışdır.
Mətbuat Gününə rəssamlarımızın gözü ilə baxaq!
İştirakçılar:
Xalq rəssamı Hüseynqulu Əliyev, Azərbaycanın Respublikasının Əməkdar rəssamıarı: İnna Kostina,
Ödtekin Ağababayev, Nailə Əhmədova, Eldar Qurbanov, Ülviyyə Həmzəyeva ,Telman Abdinov, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamıarı: Həbibə Allahverdiyeva, Əli Səfərli,Cavid İsmayılov, Sabir Məmmədov, Elman Cəfərli və Azərbaycanın tanınmış rəssamları: Tatyana Ağababayeva, Fərman Hüseynov, Aynura Mustafayeva, Ramiz Abbasov, Tural Həsənli, Şəmsiyyə Zalova, İntiqam Ağayev, Günel Ravilova,
Rəhim Həşimov, Fərhad Rəhimov iştirak etmişlər.
İştirak edən hər rəssama təşəkkürümüzü bildirir, sizinlə sərgimizin daha böyük anlam qazanmış olduğunu bildiririk!

An online exhibition titled "National Press-Art 150" was organized at the Nakhchivan Artists' Union
On July 22, in connection with the National Press Day, an online exhibition titled "National Press-Art 150" was organized under the curatorship of Ulviyya Hamzayeva, the chairwoman of the Nakhchivan Artists' Union.
24 artists from the Republic of Azerbaijan participated in the exhibition with 30 works.
HAPPY 150TH ANNIVERSARY OF OUR NATIONAL PRESS!
On April 25, 2025, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a Decree "On the celebration of the 150th anniversary of the Azerbaijani national press".
We, the Artists, are confident that we will continue the tradition of artists who have contributed to the development of society with this exhibition and continue to contribute to our national press with our works.
Our national press, enriched with numerous publications after 1875, has made significant contributions to the development of the Azerbaijani literary language and the enlightenment movement, has rendered great services in the formation of the ideology of national self-awareness and independence, and in the propagation of advanced ideas.
The newspaper "Ekinchi", which began to be published in the Azerbaijani language on July 22, 1875, by the prominent intellectual and enlightener-publicist Hasan bey Zardabi, has gone down in history as the first example of our national press and an important event in the socio-political life of Azerbaijan at that time. Although only 56 issues of "Ekinchi" were published from July 22, 1875 to September 1877, it played an invaluable role in the formation and development of the Azerbaijani national press.
During the war, our media set an example of true patriotism and solidarity, made special efforts to convey our true voice to the world community, expose the false information of the enemy and its supporters, and created a rich chronicle about the courage and heroism of our National Army, soldiers and officers.
Today, our media, as an active participant in the progress of Azerbaijan and the process of building a modern society, has expanded its international relations and influence in the global information space, and increased its competitiveness.
Let's look at Press Day through the eyes of our artists!
Participants:
People's Artist Huseyngulu Aliyev, Honored Artists of the Republic of Azerbaijan: Inna Kostina,
Odtekin Agababayev, Naila Ahmadova, Eldar Gurbanov, Ulviyya Hamzayeva, Telman Abdinov, Honored Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic: Habiba Allahverdiyeva, Ali Safarli, Javid Ismayilov, Sabir Mammadov, Elman Jafarli and well-known artists of Azerbaijan: Tatyana Agababayev, Farman Huseynov, Aynura Mustafayeva, Ramiz Abbasov, Tural Hasanli, Shamsiyya Zalova, Intigam Aghayev, Gunel Ravilova,
Rahim Hashimov, Farhad Rahimov participated.
We would like to thank each participating artist and we would like to say that our exhibition has gained greater meaning with you!