Azərbaycan Respublikası Prezidentinin "Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında" 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamına əsasən muxtar respublikanın yubileyinin keçirilməsi ilə bağlı yaradılan təşkilat komitəsi üzvlərinin seçimi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubiley loqotipi təsdiq edilib.
Ətraflı
Loqotipin müəllifi Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin üzvü Nahid Əliyevdir.
Loqotipdə Naxçıvanın rəmzi olan Möminə xatun türbəsinin naxışları ilə əks etdirilən 100 rəqəminin aşağı hissəsində bayraq rənglərindən istifadə olunub.
Loqotipin sol aşağı hissəsində isə “1924-2024 Naxçıvan Muxtar Respublikası” sözləri yazılıb.
Burada, ilk növbədə, 100 rəqəmi diqqəti cəlb edir. Bu Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaranmasının 100 ilini ifadə edir. 100 rəqəmindəki "1" rəqəmi həm də Möminə xatun abidəsini xatırladır.
Rəqəmdəki sıfır işarələri isə həm də dairəni xatırlatdığından irəli, hərəkətə aid simvollardır.
Loqodakı bayraq rənglərini əks etdirən yol irəli getməyi göstərir. Loqonun sol aşağısında həm "Naxçıvan Muxtar Respublikası" sözləri yazılmış, həm də "1924-2024" rəqəmləri verilmişdir. Bunlar loqonun mahiyyətinin göstəricisidir.

The 100th anniversary logo of the Nakhchivan Autonomous Republic has been approved
According to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On celebrating the 100th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic" dated December 30, 2023, the 100th anniversary logo of the Nakhchivan Autonomous Republic was approved by the selection of the members of the organizing committee created for the celebration of the anniversary of the autonomous republic.
More
The author of the logo is Nahid Aliyev, a member of the Nakhchivan Artists Union.
In the logo, the colors of the flag are used in the lower part of the number 100, which is reflected by the patterns of Momina Khatun's tomb, which is the symbol of Nakhchivan.
The words "1924-2024 Nakhchivan Autonomous Republic" are written in the lower left part of the logo.
Here, first of all, the number 100 attracts attention. This marks the 100th anniversary of the establishment of the Nakhchivan Autonomous Republic. The number "1" in the number 100 also reminds of the monument of Momina Khatu.
The zero signs in the number are also symbols of forward movement, as they resemble a circle.
Reflecting the colors of the flag in the logo, the path shows the way forward. The words "Nakhchivan Autonomous Republic" and the numbers "1924-2024" are written in the lower left corner of the logo. These are indicative of the essence of the logo.