16 noyabr 2018-ci il tarixində Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyində, Rəssamlar Birliyinin baş fond müdiri, sənətşünas Nizami Alıyevin 60 illik yubiley tədbiri keçirilmişdir.
Tədbirdə ilk çıxış sözü ilə Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri, Əməkdar rəssam, Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Həmzəyeva qeyd etmişdir ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasında hər zaman tədqiqat işlərinin aparılmasına, eləcədə tədqiqatçılara, sənətşünaslara böyük diqqət və qayğı ilə yanaşılmış, onların işləməsi üçün hər şərait yaradılmışdır.
Nizami Alıyev məs bu qəbil insanlardandır.
Nizami Alıyevin Naxçıvan rəssamlıq məktəbinin formalaşmasında böyük rolu olan Bəhruz bəy Kəngərlinin tədqiqatlarındakı rolu böyük və danılmazdır. Bu gün Muxtar Respublikamızda gənclərimizin rəssam kimi yetişməsində də xususi xidmətləri də olmaqdadır.
Yubilyar öz sadəliyi və təvəzökarlığı ilə fərqlənən bir insandır. Rəssamlar Birliyinin kollektivi içərisində xususi hörmətə malikdir.
Ülviyyə Həmzəyeva şəxsən öz adından ,Rəssamlar Birliyinin üzvləri və kollektivi adından yubilyara can sağlığı ,tədqiqat uğurları arzu etmiş 60 illik yubileyi münasibəti ilə təbrik etmişdir.
Sonra Naxçıvan MR Müəllimlər İnstitutunun rektoru Elbrus İsayev, Xalq rəssamı Hüseynqulu Əliyev, yubilyarın yaxın dostları və rəssamlar çıxış edərək təbrik etmiş, yubilyarla bağlı xoş xatirələri yada salaraq təbrik etmişlər.
Yubilyar Nizami Alıyev çıxış edərək yaradılan şərait üçün Muxtar Respublika Rəhbərliyinə öz dərin minnətdarlığını bildirmiş, yubileyin təşkilatçılarına və dəyərli zamanlarını ayırıb gələn hər bir kəsə təşəkkürünü bildirmişdir.
Sonda yubilyara hədiyyələr və gül buketi təqdim olunmuş, yubiley tortu kəsilmişdir.
Həmin gün Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri və üzvləri Rəssamlar Birliyinin əməkdaşı Həqiqət Tahirovanı da 60 illik yubileyi münasibətilə təbrik etmiş hədiyyə və gül buketi təqdim etmişlər.

On November 16, 2018, the 60th anniversary event of art critic Nizami Aliyev, the chief fund manager of the Artists 'Union, was held at the Artists' Union of Nakhchivan AR.
In her first speech at the event, Chairman of the Artists' Union of Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist, MP Ulviya Hamzayeva noted that the Nakhchivan Autonomous Republic has always paid great attention to research, as well as researchers and art critics, and created all conditions for their work.
Nizami Aliyev, for example, is one of such people.
The role of Nizami Aliyev in the research of Bahruz bey Kangarli, who played a great role in the formation of the Nakhchivan Art School, is great and undeniable. Today, in our Autonomous Republic, our young people have a special role in growing up as artists.
Jubilee is a man distinguished by his simplicity and modesty. He has a special respect in the staff of the Union of Artists.
On her own behalf, on behalf of the members and staff of the Artists' Union, Ulviya Hamzayeva congratulated the jubilee on the 60th anniversary, wishing him good health and research success.
Then the rector of the Teachers' Institute of Nakhchivan AR Elbrus Isayev, People's Artist Huseyngulu Aliyev, close friends and artists of the jubilee made speeches and congratulated, remembering the good memories of the jubilee.
Jubilee Nizami Aliyev expressed his deep gratitude to the leadership of the Autonomous Republic for the created conditions, thanked the organizers of the anniversary and everyone who took their valuable time.
At the end, gifts and a bouquet of flowers were presented to the jubilee, and the anniversary cake was cut.
On the same day, the chairman and members of the Artists 'Union of Nakhchivan AR also presented a gift and a bouquet of flowers congratulating Hagigat Tahirova, an employee of the Artists' Union, on her 60th anniversary.