Ərtoğrol Cavidin (Ərtoğrol Cavid oğlu Rasizadə)
26 aprel, Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin B.Kəngərli adına sərgi salonunda Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamına əsasən, Görkəmli mütəfəkkir-şair Hüseyn Cavidin ailəsində anadan olan, Azərbaycan mədəniyyətinin dəyərli simalarından biri kimi zəngin irs yaradan, musiqişünas, rəssam və tədqiqatçı Ərtoğrol Cavidin (Ərtoğrol Cavid oğlu Rasizadə)
100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Xatirə Sərgisi” keçirilmişdir.
Sərgi, Ərtoğorul Cavidin Bülbülə ürək dağlayıcı məktubunun səsləndirilməsi videosuyla başlamışdır.Bu videoda Ərtoğrolun özünün pisnofa ifa etdiyi 4 dəqiqəlik,,Leylanın vəsfi,, adlı kompozisiyasının ifasını da dinləməklə, başlamışdır.
Sərginin açılışından öncə, ilk çıxış sözü ilə Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva başlamış, sonra isə Hüseyn Cavid Muzeyinin direktoru Bəhruz Quliyev, şair- filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Xanəli Kərimli Ərtoğrol Cavidin həyat və yaradıcılığı haqqında geniş çıxış etmiş, məlumatlar vermişlər.
Çıxışlar bitəndən sonra, sərgiyə baxış olmuşdur.
Ekspozosiyada Ərtoğrol Cavidin özünün rəsm etdiyi 16 rəsmi-əsəri nümayiş olunmuşdur.Tədbirdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin, "Naxçıvan " Universitetinin, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun ,tələbə -müəllim kollektivləri, Heydər Əliyev adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin dərnək üzvləri - müəllimləri, Rəssamlar Birliyinin üzvləri iştirak etmişlər.

Ertogrul Javid (Ertogrul Javid oglu Rasizade) "Memorial Exhibition" dedicated to the 100th anniversary was held-26.04.2019
Ertogrul Javid (Ertogrul Javid oglu Rasizade)
"Memorial Exhibition" dedicated to the 100th anniversary was held-26.04.2019
April 26, in the exhibition hall of the Union of Artists of Nakhchivan AR named after B.Kangarli by the order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, musicologist, artist and researcher Ertogrul Javid Ertogrul Javid oglu Rasizade)
"Memorial Exhibition" dedicated to the 100th anniversary was held.
The exhibition began with a video of Ertogorul Javid's heartbreaking letter to Bulbula.
Before the opening of the exhibition, the first speech was given by the chairman of the Union of Artists Ulviya Hamzayeva, then the director of the Huseyn Javid Museum Bahruz Guliyev, poet-doctor of philology Khanali Karimli spoke about the life and work of Ertogrul Javid.
After the speeches, the exhibition was viewed.
The exhibition featured 16 paintings by Ertogrul Javid. The event was attended by Nakhchivan State University, Nakhchivan University, Nakhchivan Teachers 'Institute, student-teachers, members of the Heydar Aliyev Children's Creativity Center, teachers and members of the Artists' Union.