3 iyun 2019-cu il tarixdə Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyi, Təhsil Nazirliyi ilə birgə Sədərək rayon Uşaq Yaradıcılıq Məktəbinin Rəsm dərnəyi üzvlərinə “Sülh olsun” mövzusunda, plakat janrında ustad dərsi keçirmişlər
Bu gün 3 iyun Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyi, Təhsil Nazirliyi ilə birgə Sədərək rayon Uşaq Yaradıcılıq Məktəbinin Rəsm dərnəyi üzvlərinə “Sülh olsun” mövzusunda, plakat janrında ustad dərsi keçirmişlər. Dərsi Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin üzvü Əlövsət Allahverdiyev icra etmişdir. Dərs çox maraqlı və asan qavranılan idi.

On June 3, 2019, the Artists' Union of Nakhchivan AR, together with the Ministry of Education, held a master class in the poster genre on "Peace" for members of the Art Circle of Sadarak Children's Creative School
Today, June 3, the Artists' Union of Nakhchivan Autonomous Republic together with the Ministry of Education held a master class in the poster genre on the theme "Peace be upon you" for the members of the Art Circle of Sadarak District Children's Creative School. The lesson was performed by Alovsat Allahverdiyev, a member of the Artists' Union of Nakhchivan AR. The lesson was very interesting and easy to understand.