21 sentyabr 2019-cu il tarixdə Saat Meydanında Naxçıvan Muxtar Respublikası Gənclər Fondu və Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılmasının 95 illiyinə həsr olunmuş gənc rəssamların növbəti plener-müsabiqəsi təşkil olunmuşdur.
Müsabiqə zamanı gənc rəssamlar müxtəlif mövzulara müraciət etmişlər.Əsasən, işlədikləri rəsmlərdə doğma diyarımızın tarixi keçmişi, zəngin təbiəti, bugünkü inkişaf proseslərini, mifologiyanı,ekoloji prosesi, sülhü, təxəyyül və duyğularını, kətana köçürməyə müvəffəq olmuş, özlərinə məxsus çalarlarla əks etdirmişlər. Müsabiqənin qalibləri təşkilatçılar tərəfindən qiymətli hədiyyələrlə və diplomlarla mükafatlandırılmışlar. Qeyd edək ki, münsiflər heyyətinin qərarı ilə, 10 nəfər gənc l yer qalibi kimi, digər 10 nəfəri isə ll yer qalibi kimi elan etmişlər...Ill və həvəsləndirici yerlər olmamışdır.

On September 21, 2019, the next plein air competition of young artists dedicated to the 95th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic was organized by the Youth Foundation of the Nakhchivan Autonomous Republic and the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic.
During the competition, young artists addressed various topics. Basically, in their paintings, they managed to transfer the historical past, rich nature, current development processes, mythology, ecological process, peace, imagination and feelings of our native land to the canvas. The winners of the competition were awarded valuable prizes and diplomas by the organizers. It should be noted that by the decision of the jury, 10 young people were declared the winners of the 1st place, and the other 10 people were declared the winners of the 1st place ... There were no Ill and incentive places.