"Naxçıvan 95" devizi altında keçirilən Rəsm Festivalının birinci mərhələsi - 02.10.2019
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 25 may 2019-cu il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikasının 95 illik yubileyinə həsr olunmuş Rəsm Festivalının keçirilməsi haqqında Sərəncamına əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Yanında Bilik Fondunun və Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin təşkilatçılığı ilə "Naxçıvan 95" devizi altında rəssamlar arasında eyni adlı müsabiqə keçirilmişdir.
02 oktyabr 2019-cu il tarixində Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda Festival çərçivəsində ilkin mərhələ olaraq, 4 nominasiyada rəngkarlıq, qrafika,dekorativ tətbiqi sənət və plakat nominasiyalarında keçirilən müsabiqəyə 29 rəssamın 37 əsəri təqdim olunmuş və münsiflər heyyəti tərəfindən qaliblər müəyyən edilmişdir.
Qeyd: Seçimlərdə əsasən tematikaya uyğunluq, ideya, işçilik və ölçüyə uyğun olunan əsərlər seçilmişdir.
Müsabiqədə qalib olan rəssamlara Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri yanında Bilik Fondu tərəfindən pul mükafatı və Rəssamlar Birliyinin diplomları təqdim olunmuşdur.

The first stage of the Art Festival held under the motto "Nakhchivan 95" - 02.10.2019
According to the Order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic on holding the Art Festival dedicated to the 95th anniversary of the Nakhchivan Autonomous Republic on May 25, 2019, organized by the Knowledge Foundation under the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic and the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic A competition of the same name was held among the artists.
On October 2, 2019, 37 works by 29 artists were presented to the competition held in 4 nominations in the nominations of painting, graphics, decorative arts and posters within the framework of the Festival in the exhibition hall named after Bahruz Kangarli of the Artists' Union of Nakhchivan AR and the winners were determined by the jury.
Note: The selection was based on thematic, idea, workmanship and size.
The winners of the competition were awarded cash prizes and diplomas of the Artists' Union by the Knowledge Foundation under the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic.