Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyi,Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə, növbəti ustad dərsini Heydər Əliyev Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin "Rəsm" dərnəyi üzvlərinə keçirmişdir-12.10.2019
Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyi,Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə, növbəti ustad dərsini Heydər Əliyev Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin "Rəsm" dərnəyi üzvlərinə keçirmişdir.Ustad dərsinin mövzusu “naturadan portret” adlanırdı. Dərsimizi, Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin üzvü, görkəmli rəssamımız Sabir Məmmədov keçirmişdir.

Nakhchivan AR Artists Union, with the support of the Ministry of Education, held the next master class for members of the "Painting" circle of the Heydar Aliyev Children's Creativity Center-12.10.2019
The Artists' Union of Nakhchivan Autonomous Republic, with the support of the Ministry of Education, held the next master class for members of the "Painting" circle of the Heydar Aliyev Children's Creativity Center. The subject of the master class was "Portrait of Nature". Our lesson was conducted by Sabir Mammadov, a member of the Artists' Union of Nakhchivan AR, our prominent artist.
The lesson was interesting and productive for the members of the association. Thank you to everyone who contributed!