Rəssamların palitrasında Hüseyn Cavid rəngi
Oktyabr, bu soyuq və gözəl rəng palitrasına sahib olan payız ayı Cavidlər ailəsinin ayıdır desək yanılmarıq. Oktyabr ayının 22-si Hüseyn Cavidin yeganə oğlu, stalinizm rejiminin qurbanı, unudulmaz bəstəkar, istedadlı rəssam, gözəl şair, folklorşünas, tədqiqatçı və tərcüməçi Ərtoğrol Cavidin doğulduğu tarixdir
Oktyabr ayının 24-də isə, XX əsrin ilk illərindən şöhrət qzanmış şair-dramaturq, Türk dünyasının nəhəngi Hüseyn Cavidin anadan olduğu gündür. Hüseyn Cavidin bədii obrazı, yaradıcılığı, onun yaşadığı əzablı, lakin ləyaqət dolu həyatı, əsrin müxtəlif dövrlərində bir çox yaradıcı insanları, əlaxsüs fırça və tişə ustalarını, pərvanəni özünə çəkən işıq tək cəlb etmişdir. Azərbaycan təsviri və tətbiqi sənətində sənətkarların yaradıcılığında Cavid əfəndinin obrazını müxtəlif dövrlərdə görmək mümkündür. Hüseyn Cavid obrazına, ilk müraciət edən, böyük istedad sahibi, Peterburq Mülki Mühəndislər İnstitutunu bitirmiş Zivərbəy Əhmədov çəkmişdir. Qrafika üslubunda işlənən iki portret (1922-1923) Hüseyn Cavidin Bakı şəhərindəki Ev Muzeyində qorunub saxlanır. 1981-ci ilin iyul ayında Ulu Öndər Heydər Əliyevin, dahi Azərbaycan şairi və dramaturqu Hüseyn Cavidin anadan olmasının 100 illiyi haqqında imzaladığı tarixi qərar, firça və tişə ustalarımızı faciəli həyat yaşamış Hüseyn Cavid obrazına daha çox maraq oyatmış və maraqlı əsərlər yaradılmışdır.
Hüseyn Cavid obrazı Azərbaycanın tanınmış rəssamlarından Oktay Sadıxzadənin, Böyükağa Mirzəzadənin, Mikayıl Abdullayevin, Nəcəfqulu İsmayılovun , Hüseyn Əliyevin, Elmira Şaxtaxtınskayanın, Kamil Nəcəfzadənin, Əli Verdiyevin, Abbas Məmmədovun, Arif Hüseynovun, Altay Hacıyevin, Elxan Tahirovun, Aydın Rəcəbovun, Sabir Qədimovun, Rəsul Xəlilov, Əli Səfərli, Məhəmmədəli İsmayılovun, Şirzad Məmmədovun, Əbülfəz Axundov, Səyyad Bayramov, Lətif Kərimovun (xalçaçı rəssam) və s. rəssamların müxtəlif zamanlarda işlədikləri kompozisyalarda öz əksini tapmışdır. Azərbaycan heykəltəraşları, tanınmış tişə ustaları Tokay Məmmədov, Ömər Eldarov, Elxan Şamilov, Münəvvər Rzayeva, Fuad Salayev, Səlhab Məmmədov, Sudabə Əliverdiyeva, Akif Əsgərov, Xanlar Əhmədov, Arif Qzıyev və başqaları Hüseyn Cavid obrazına müraciət etmiş, unudulmaz əsərlərlə şairi daşda, tuncda və s. materiallarda əbədiləşdirmişlər. Bütün sənətkarlar ictimayyətə yaradıcılıq prosesini deyil, onun son məhsulunu çatdırırlar. Lakin, hər rəssamın özünə məxsus yaradıcılıq prosesi var. Bir çox rəssamlar işləməzdən qabaq eskizlər edir, kimisi təbiətlə təkləşər, kimisi kətanla-fırçasına söykənərək yol göstərməsini gözləyir, kimisi yuxularındakı obrazlardan istifadə edərək yola çıxır. Rəssamların əksəriyyəti dahilərin portretlərini işləmə ərəfəsində gecənin sakitliyinə, emalatxanada obrazla üz-üzə, təklikdə qalaraq, onunla söhbət edərək, onun keçirdiyi hisləri keçirərək, həmin çəxsiyyətin yaşadığı dövrə səyahət edərək işləyir. Məhz buna görə bu prosesə, yaradıcılıq prosesi deyilir. Heç bir rəssamın əsəri digər rəssamın əsərinə bənzəmir, kolorit, texnika, kompozisya fərqli və özünə məxsus olur. Naxçıvanda yaşasyıb yaradan rəssamların yaradıcılığında da Cavid obrazı özünəməxsus ali bir yer tutur. Onlar doğma, romantik-səma şairini əbədiləşdirərək, onu yaşadır və təbliğ edirlər.
Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı mərhum, Mircəlil Seyidovun (1948-2009) yaradıcılığında görkəmli şairə bəslədiyi böyük sevgisini görmək çətin deyil, belə ki yaradıcılığının böyük hissəsini, Cavid mövzusuna həsr etmişdir. Rəssam Cavid ünvanlı 20-dən artıq silsilə əsərlər yaratmışdır. Bu əsərlərdə böyük ustadın müxtəlif ovqatlı, bir-birini təkrarlamayan onlarla obrazına rast gəlmək olar. “Cavidi düşünərkən”, “Cavid gəlir,” “Cavidlə İblisin dialoqu”, “Cavid dünyası”, “Şairin yuxusu” və digər əsərlər yaratmışdır. Mircəlil Seyidovun Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində yerləşən “Şairin yuxusu” adlı əsərində, Cavidin o dövr keçirdiyi çətinliklərə baxmayaraq düşüncəsinin və əqidəsinin dəyişilməzliyin göstərmişdir. Kubvari fiqurların içində, çəkisizlik şəraitində, səmalarda uçuşan şairin ruhunu, cismindən qat-qat yuxarıda olduğunu, görsədən rəssam, şairin insanlardan və əzablardan uzaqlaşdığını göstərə bilmişdir. Kolorit baxımından əsərdə iki əsas rəng tonunu, mavi və ağın vəhdətini görə bilərik. Bəlkədə bu əsərdə rəssamın müraciət etdiyi rənglər, kubizm cərayanının banisi Pikasonun “mavi dövrü” nün rəngləri ilə üst-üstə düşməsi heç də təsadüfi olmamışdır? Bu dövrə aid yoxsulluğun, melanxoliyanın və kədərin xarakterik obrazları ölüm və.s kimi mövzular açıq, aydın ifadə olunur. Bu tabloda Cavidin hərəkətləri çox yavaşlamış, çəkisiz fəzada hərəkət edərək, dərdli insanın “sona” olan vecsizliyi nəzərə çarpır. Kəpənəklər arasında uçuşan Cavidin dərdsiz və ya dərdlərə doymuş bədənini , göy qurşağı tərəfindən bölünməkdədir. Burada göy qurşağının simvolik bir mənası, Cavid əfəndinin gördüyü işlərin qaranlıqda və yuxuda qalmayacağının göstəricisi kimin də qəbul etmək olar.
_____________________________________
Qədirulla Bağırov (1949-2013) Naxçıvan rəssamlıq məktəbində özünə məxsus iz qoyub getmiş rəssamlarımızdan biridir. Onun yaradıcılığında əsasən, doğma yurdunun ecazkar mənzərələri, abidələri, dahi şəxsiyyətlərin portretləri yer tutur. Rəssamın əsərləri bu gün də muzeylərimizi bəzəməkdədir. Rəssam öz yaradıcılığında Hüseyn Cavid obrazına da biganə qalmamış, “Aylı gecə” adlı əsərini ərsəyə gətirmişdir. Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində qorunub saxlanılan əsərində rəssam açıq pəncərə önündə ölməz şairimizin iş stolunun üstündə yazdığı əsərlər və kitablar üzərində, düşüncəli şəkildə oturmuş formada əks etdirmişdir. Əsərdə açıq pəncərədən görünən aylı gecə mənzərəsində, ay işığının əzəmətli Haça dağı işıqlandırdığını görmək mümkündür. Bu təsvir, Hüseyn Cavidin öz doğma yurdunda, Naxçıvanda olduğunu göstərən bir simvoldur desək, yanılmarıq.
___________________________________________
Naxçıvanda yaşayıb, yaradan Xalq rəssamı Hüseynqulu Əliyevi (1949) biz tişə ustası, heykəltaraş olaraq tanıyırıq. Lakin Hüseynqulu Əliyevin qrafika, rəngkarlıq, əsərləri bir peşakarın dəsti xəttini özündə birləşdirən, Naxçıvan rəssamlıq məktəbinin əvəzsiz əsərlərindəndir. Hüseynqulu Əliyevin realizm üslubunda işlədiyi dahi şəxsiyyətlərin portretlər qalereyasına öz layiqli yerini Hüseyn Cavidin obrazı tutmaqdadır. Rəssamın fırçasına aid, bu gün də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində qorunub saxlanılan “Hüseyn Cavid”, “Cavid zirvəsi”, “Qanlı rejim illərində” əsərlərini göstərmək olar. ”Qanlı rejim illərində” adlı əsərdə, rəssam Hüseyn Cavidi üst geyimli-paltoda, bir əli ilə qirmızı stula söykənərək, stulun oturacaq hissəsində açıq kitab və kitabın üzərində əzik kağıza baxan, digər əlində isə eynəyi bərk sıxaraq, xəyallara dalan Hüseyn Cavidi əks etdirmişdi. Burada fikrə qərq olan şairin yazmaq arzusunda olanları, yaza bilməməsi məs stulun qan qırmızı rəngindən anlamaq çətin deyil. Yazdıqlarını isə üzə çıxara bilməməsini, əzilmiş kağız simvolizə edir. Əsərdə, o dövr qanlı rejim ucbatından, hislərini tam aça bilməyən bir insan obrazıyla qarşılaşırıq. Lakin diqqət etsək, Hüseynqulu Əliyevin Cavidi pərişan deyil, ümid dolu, qamətli və gərgin düşüncələrə qərq olmuş daş abidə tək ideyalarından dönməz və ölməzdir.
____________________________________
Hüseyn Cavid obrazına Azərbaycan Respublikasının əməkdar rəssamı Telman Abdinovun(1954) özünəməxsus və çox şaxəli yaradıcılığında da görmək olar. Telman Abdinov böyük şairin portretlərini edirək, yazdığı əsərlərinə kompozisiyalar həsr etməkdədir. Rəssamın “Mən təzad elçisiym” adlı diptixini, “İblis”, “Cavidin portreti” adlı əsərləri bu qəbil əsərlərdəndir. Son dövr, rəssamın ərsəyə gətirdiyi kompozisiyada, göy rəng koloritinə üstünlük verərək və ağ tonlarla portretin ətrafını saran buludvari tüstünün əsrarəngiz görüntüsünə “Cavidin portreti” adlı əsərində nail olmuşdur. Əsərdə, görkəmli dramaturqun yaradıcılığına işıq salan rəssam, portretin ətrafında, fon hissəsində, şairin yazdığı əsərlərin adları ilə kompozisiyanı həll etmişdir. Bu isə Hüseyn Cavid yaradıcılığına aid olan, hər hansı əsərinin adını çəkməyimizə baxmayaraq, Türk dünyasının ölməz şairinin canlanması, yaşaması deməkdir.
Cavid obrazına müraciət edən istedadlı sənətkarlardan Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı Məhəmmədəli Ələkbərovdur(1954). Rəssamın yaradıcılığında layiqli yerlərdən birini tutan “Mələklərin hədiyyəsi” adında işlədiyi kompozisiya, özünə məxsus texnikada ərsəyə gəlmişdir. Məhəmmədəli Ələkbərov işlədiyi kompozisyanın üst hissəsində Cavid Əfəndi ilə həyat yoldaşı Müşkünaz xanımı mələk obrazında, buludlar üzərində təsvir etmişdir. Mələklərdən biri səma rəssamına ulduzları hədiyyə edir, digəri isə işıqlı, parlaq ayı. Cavid Əfəndinin romantik şair olduğunu vurğulayan rəssam, əsərini tünd fonda, şairi isə ilham pərilərinin əhatəsində çəkmişdir. Əsərin sol küncündə, rəssam özünün obrazını təsvir edərək, əlində ipə düzülmüş, o dövr sərbəst düşünən, dilini, dinini təbliğ edən, ağıllı, uzaqgörən insanların başına bəla olan, repressiya qurbanlarına çevirən, şər - böhtan atan adamların sifətlərinin maskalarını tutaraq, qıraqdan şairə həsədlə baxdığını görə bilərik. Bəlkə də rəssam özünə nümunə olaraq, həyatın çətinliklərinə baxmayaraq ayaqda durmaq, yaratmaq eşqi ilə yanıb-tutuşan Cavid Əfəndiyə gizlətmədiyi həsədini gösdərməkdədir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası əməkdar rəssamı Həbibə Allahverdiyevanın (1981) yaradıcılığında görkəmli şairə həsr olunmuş, yağlı boya ilə kətan üzərində işlədiyi “Dahi Hüseyn Cavid” əsəri yer almaqdadır. Burada Hüseyn Cavid obrazı, ləpələnən dəniz dalğalarının sahildəki qayaların ətrafını sarmış fonunda işləməsi diqqəti cəlb edir. Bu isə rəssamın romantik duyğularını və şairin romantizminin vurğusudur. Uzaqda, fonda görünən qırmızı rəngdə İblis öz düşündüklərini və öz hiylələrini reallaşdırmaqdadır. Bunu isə İblisin önə gəlməsindən və rəng şuxluğndan hiss edə bilərik. Arxa planda pastel tonlarında, ilğım tək görünən Hüseyn Cavid Məqbərəsi və məsçid əsərin ümumi görünüşünü tamamlayan elementlərdəndir.
Mənim isə yaradıcılığında görkəmli şair-dramaturq Hüseyn Cavidə həsr olunmuş karton üzərində pastellə “Represiya qurbanı” və kağız üzərində quaşla “Hüseyn Cavid həyatı” adlı iki işim özümə məxsus, fərdi üslubumda işlənmiş əsərlərdəndir. Hər iki əsər Hüseyn Cavidin Ev Muzeyində qorunub saxlanılmaqdadır. Mənim “Represiya qurbanı” adlı işimin ön planında, profildən işlənmiş Hüseyn Cavidin portretinə diqqəti çəkmək istəyirəm. Burada böyük Cavidin fikirli, tale yüklü baxışları, içindəki narahatlıq, nigarançılıq gözlərdən qaçmamalıdır. Onun “İblis “ əsərindən olan misralar, fikrimcə bəşəriyyətdəki xaosa, pisliklərə, insansızlığa yönəlmiş sözləri və etirazıdır. Dahi Cavidin yaxasında olan 11-13 rəqəmi insanın bir anlıq nəfəsini ağırlaşdıran və düşünməyə vadar edən elementlərdəndir. Nədir axı bu on üç rəqəminin nisgili, uğursuzluğu? Hüseyn Cavid qəddarlıq və ikiüzlülüklə qarşılaşdı həyatında, lakin bizə çox uğurlu oldu onun dünyaya gəlişi, axı bizim Cavidimiz var indi. Onun əsərləri bizə mirasdır. Əsərin ikinci planında Hüseyn Cavid məqbərəsini verməklə, Cavidin yenə də vətəndə olmasını, ona verilən dəyəri xatırlatmaq istəmişəm. Hüseyn Cavid bir günəş və represiya odunda, represiya gülləsinə tuş gələn bir dahi idi.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında Hüseyn Cavid irsinə və ailəsinə göstərilən diqqət və qayğı, sənət adamlarını yaratmaq eşqinə həvəsləndirir. Rəssamlar dahi şair-dramaturq, mütəfəkkiri Cavid əfəndinin obrazına və yaradıcılığına, dönə - dönə müraciət etmələri, böyük şairə məhəbbət və sevgilərinin bariz göstəricisidir.

Hussein Javid color in the palette of artists (Analysis)
It is safe to say that October is the month of the Javid family, with its pedigree and bright colors. October 22 is the birthday of Huseyn Javidi, the only son of Ertogrul Javidi, a victim of the Stalinist regime, an unforgettable artist, a determined artist, a prominent poet, folk artist, translator and interpreter.
October 24 is the day of the speech of Huseyn Javid, a famous poet and playwright from the first regions of the XX century, the mother of the Turkic world. Hussein Javidi's beauty, creativity, hard but glorious life, many creative people in different parts of his life, dumb ornamental brushes and painters worked to their roots. Javid's master portrait can be seen in different countries, in the depiction of Azerbaijan and in the works of artists. Ziverbey Ahmadov, a graduate of the St. Petersburg Construction Institute, is the first entrant to play the role of great talent Huseyn Javid. Two graphic portraits (1922-1923) of Huseyn Javidi, preserved in the House Museum in Baku, are preserved. In the auspicious month of 1981, the history of the Great Leader Heydar Aliyev, and even the Azerbaijani poet and playwright Huseyn Javid, the mother of 100 provinces, engraved our masters living a catastrophic life.
The image of Huseyn Javid From the famous Azerbaijani artist Oktay Sadykhza, Boyukaga Mirzazade, Mikayil Abdullayev, Ismayilov Najafgul, Huseyn Aliyev, Elmira Shakhtinska, Kamil Najafzadeh, Ali Verdiyev, Abbas Mammadov Arif Huseynov, Altay Aliyev Rajabi, Aykhan Eliyev, Rajab Tayyib, Saber Ali Safarli, Mahammadali Ismayilov, Shirzad Mammadov, Abulfaz Akhundov, Sayyad Bayramov, Latif Karimov (carpet artist) et al. Its essence was worshiped in compositions created by artists at different times. Azerbaijani sculptors Tokay Mammadov, Oma is Eldarov, Elkhan Shamilov, Munavva Rzayev on, Fuad Salayev, Salhab Mammadov, Sudaba Aliverdiyev to Akif Askerova X who Ahmadov Arif Gziyev and others has had to apply to Huseyn Javid figurines, forgotten notes works poet Dasda , and tuncer s. they have been modified in materials. Not all artists take part in the social-creative process, it is its end product. However, each artist has its own creative process. Many artists draw sketches, some sing natural songs, some use knives to show the way. If you face the artists in order to process their portraits, including portraits, in the stillness of the night, in the country, you can talk to them, you talk to them, they live, they live, they live, goats, forests, goats. Therefore, this process is not called the creative process. The work of any artist is similar to the work of another artist, the color, technique, composition are different and in essence. The image of Javid has a special place in the works of artists who lived and worked in Nakhchivan. They worship, live and propagate the born, romantic-heavenly poet.
It is not difficult to see the great love of the Republic of Azerbaijan, the great poet born in the works of the late artist Mirjalil Seyidov (1948-2009), but perhaps there are great feelings in his work, Javid m. The artist has created more than 20 works under the name of Javid. In this work, the great master is to come across dozens of different foods that do not repeat each other. He wrote "I think of Javid", "Javid is coming", "Devil's dialogue with Javid", "Javid's world", "The greatness of the poet" and others. Mircelil Seyidov's book "The Poet's Supreme" located in Huseyn Javid's House Museum showed that it was impossible to change Javid's views. The artist saw that the soul of the poet flying in the sky was many times higher than his body, in misery and darkness, the poet was able to show that he was far from people and suffering. In terms of color, we can see only two primary color shades, blue and mesh appearance. Wasn't it a coincidence that the colors used by the artist, the founder of Cubism, coincided with Picasso's "blue circle"? In this period, issues such as death and dying are clearly stated. In this table, Javidi's movements slow down considerably, and by moving in an uncontrollable phase, the "to the end" conciseness of a troubled person is overlooked. Javid flies between the hats and is divided by the paw of the sky, by his neglected or troubled body. The symbolic meaning of the celestial line here is to learn who is the indicator that the work of the Javid master will not end in the dark and high.
___________________________________
Gadirulla Bagirov (1949-2013) is one of our artists who left his mark on the Nakhchivan art school. His works mainly include wonderful landscapes, monuments and portraits of great personalities of his native land. The artist's works still adorn our museums today. The artist was not indifferent to the image of Hussein Javid in his work, and created his work "Moonlit Night". In Huseyn Javid's work, preserved in the House Museum, the artist depicts the works and books written by our immortal poet on his desk in front of an open window, in a thoughtful way. In the moonlit night view from the open window, it is possible to see that the moonlight illuminates the magnificent Mount Hacha. It is safe to say that this image is a symbol of Huseyn Javid's homeland, Nakhchivan.
___________________________________________
We know the People's Artist Huseyngulu Aliyev (1949), who lived and created in Nakhchivan, as a carpenter and sculptor. However, Huseyngulu Aliyev's graphics, paintings and works are one of the invaluable works of the Nakhchivan School of Art, combining the line of a professional. Huseyn Javid's image occupies a worthy place in the gallery of portraits of geniuses, where Huseyngulu Aliyev worked in the style of realism. Works related to the artist's brush, "Huseyn Javid", "Javid summit", "In the years of the bloody regime", which are still preserved in the House Museum of Huseyn Javid of the Nakhchivan Autonomous Republic, can be shown today. In "In the Years of the Bloody Regime," the artist portrays Hussein Javid in a coat, leaning against a red chair with one hand, staring at an open book and a crumpled piece of paper on a chair, and squeezing his spectacles in his other hand. It is not difficult to understand from the blood-red color of the chair that the poet, who is immersed in thought, wants to write, but cannot write. The fact that he cannot reveal what he has written symbolizes the crumpled paper. In the work, we are confronted with the image of a human being who cannot fully express his feelings due to the bloody regime of that period. However, if we pay attention, Huseyngulu Aliyev's Javidi is not sad, but a stone monument full of hope, slender and intense thoughts, irreversible and immortal from his single ideas.
______________________________________
The image of Huseyn Javid can be seen in the unique and multifaceted work of the Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Telman Abdinov (1954). Telman Abdinov paints portraits of the great poet and dedicates compositions to his works. The artist's diptych "I am an ambassador of contrast", "Devil", "Portrait of Javid" are among such works. Recently, in the composition created by the artist, he preferred the color blue and achieved a mysterious image of cloudy smoke surrounding the portrait in white tones in his work "Portrait of Javid". In the work, the artist, who shed light on the work of the prominent playwright, solved the composition around the portrait, in the background, with the names of the works written by the poet. This means that the immortal poet of the Turkic world came to life, despite the fact that we did not mention any of his works related to the works of Hussein Javid.
One of the talented artists who appealed to the image of Javid is the Honored Artist of the Nakhchivan Autonomous Republic Mahammadali Alakbarov (1954). The composition "Gift of Angels", which occupies one of the worthy places in the artist's work, was created in his own technique. In the upper part of his composition, Mahammadali Alakbarov depicted Javid Efendi and his wife Mushkunaz in the image of an angel, on the clouds. One of the angels presents the stars to the sky artist, and the other presents a bright, shining moon. Emphasizing that Javid Efendi is a romantic poet, the artist painted his work on a dark background, and the poet surrounded by inspiration fairies. In the left corner of the work, the artist depicts himself with a rope in his hand. we can see. Perhaps, as an example, the artist shows his envy to Javid Efendi, who, despite the difficulties of life, is passionate about standing up and creating.
In the works of the honored artist of the Nakhchivan Autonomous Republic Habiba Allahverdiyeva (1981) there is a work "Great Huseyn Javid" dedicated to the outstanding poet, painted on canvas with oil paint. Here, the image of Hussein Javid draws attention to the fact that the roaring sea waves work against the background of the rocks around the shore. This is an emphasis on the artist's romantic feelings and the poet's romanticism. In the distance, in the red color seen in the background, the Devil is carrying out his thoughts and his tricks. We can see this from the appearance of the Devil and the joy of color. In the background in pastel tones, the Hussein Javid Mausoleum and the mosque, which look like a mirage alone, give an overview of the work.
is one of the elements.
Two of my works, pastel "Victim of Repression" on cardboard and "Life of Hussein Javid" on gouache on paper, are dedicated to the famous poet and playwright Huseyn Javid. Both works are preserved in the Hussein Javid House Museum. In the foreground of my work, Victim of Repression, I would like to draw your attention to the profile portrait of Hussein Javid. Here, the great Javid's thoughts, destiny-laden views, inner anxieties and worries should not be overlooked. The verses from his book "Iblis", in my opinion, are his words and protests against the chaos, evil and inhumanity of mankind. The number 11-13 on the collar of the great Javid is one of the elements that aggravates a person's momentary breath and makes him think. What is the failure of these thirteen numbers? Hussein Javid faced cruelty and hypocrisy in his life, but his birth was very successful for us, because we have Javid now. His works are our heritage. By giving the tomb of Hussein Javid in the background of the work, I wanted to remind Javid that he is still in his homeland and the value given to him. Hussein Javid was a genius who was hit by the sun and the fire of repression.
The attention and care paid to the heritage and family of Huseyn Javid in the Nakhchivan Autonomous Republic encourages the love of creating artists. The artists' repeated appeals to the image and creativity of the great poet-dramatist, thinker Javid efendi are a clear indication of their love and affection for the great poet.