Naxçıvan şəhərinin 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı seçilməsi ilə əlaqədar Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda dekorativ tətbiqi sənət sərgisi keçirilib.
Sərgidə Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri, Milli Məclisin deputatı Ülviyə Həmzəyeva, Türkiyənin Naxçıvandakı baş konsulu Mehemmed Emin Kiraz və İran İslam Respublikasının Naxçıvandakı baş konsulu Mansoor Ayrom çıxış etmişlər.
Sərgidə ağac üzərində oyma, vitraj tipli panolar, dəmir üzərində döymə, duz üzərində oyma, dəri üzərində yandırma, bədii tikmə, xalçaçılıq, toxuculuq, dulusçuluq, keramika, müxtəlif maketlər, loqolar və digər nümunələrdən ibarət 100-ə yaxın dekorativ tətbiqi sənət əsəri nümayiş etdirilmişdir. Sərgidə Naxçıvanın peşəkar rəssamlarının əsərləri ilə yanaşı, tələbələrin də əl işləri sənətsevərlərə təqdim olunmhşdur.
Sərgi zamanı Əməkdar rəssam Səyyad Bayramova 60 illik yubileyi münasibətilə xüsusi diplom təqdim olunub. Sərgidə iştirak edən rəssamlara Rəssamlar Birliyinin diplomları verilib.

In connection with the selection of Nakhchivan as the capital of Islamic culture for 2018, an exhibition of decorative applied arts was held at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Chairman of the Artists' Union of Nakhchivan Autonomous Republic, MP Ulviya Hamzayeva, Consul General of Turkey in Nakhchivan Mehemmed Emin Kiraz and Consul General of the Islamic Republic of Iran in Nakhchivan Mansoor Ayrom spoke at the exhibition.
The exhibition features about 100 works of decorative applied art, including wood carving, stained glass panels, forging on iron, carving on salt, burning on leather, embroidery, carpet weaving, weaving, pottery, ceramics, various models, logos and other examples. . Along with the works of professional artists of Nakhchivan, the students' handicrafts were presented to art lovers at the exhibition.
During the exhibition, Honored Artist Sayyad Bayramov was awarded a special diploma on the occasion of his 60th anniversary. The artists participating in the exhibition were awarded diplomas by the Artists' Union.