Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı Həmzə Sadiqovun muxtar respublikanın 95 illiyinə həsr edilmiş 70 illik yubiley sərgisinin açılışı olub. 17.05.2019
17 may, Naxçıvanda doğulan rəssam Həmzə Sadiqovun yaradıcılığı tanınan və seviləndir. Rəssamın əsərləri fəlsəfi ideyalardan uzaq, asan qavranılan və tez başa düşüləndir. Həmzə Sadiqov əsərlərini hiperrealizm üslubuna yaxın işləyir. Rəssam Naxçıvanımızı digər ölkələrdə də öz əsərləri ilə tanıdır. O, əsasən, mənzərə və portret janrlarına üstünlük verir. Həmzə Sadiqov muxtar respublikamızda keçirilən tədbirlərin əksəriyyətində əsərləri ilə iştirak edən, Naxçıvanın qədimliyindən, müasirliyindən, quruculuğundan təsirlənərək yorulmaq bilmədən çalışan bir rəssamdır. O, dünyanın bir çox ölkələrində keçirilən beynəlxalq sərgilərdə iştirak edib. Rəssamın yaradıcılıq sahəsindəki xidmətləri dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Muxtar respublikamızda ilk dəfə təsviri sənət üzrə laureat adına, 2011-ci ildə “Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı” fəxri adına, 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təqaüdünə layiq görülüb.

The 70th anniversary exhibition of the Honored Artist of the Nakhchivan Autonomous Republic Hamza Sadigov, dedicated to the 95th anniversary of the autonomous republic, has opened at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic. 17.05.2019
The work of Hamza Sadigov, an artist born in Nakhchivan on May 17, is known and loved. The artist's works are far from philosophical ideas, easy to understand and quick to understand. Hamza Sadigov works close to the style of hyperrealism. The artist introduces our Nakhchivan to other countries with his works. He mainly prefers landscape and portrait genres. Hamza Sadigov is an artist who participates in most of the events held in our autonomous republic with his works, working tirelessly, impressed by the antiquity, modernity and construction of Nakhchivan. He has participated in international exhibitions in many countries around the world. The artist's creative services have been highly appreciated by our state. For the first time in our Autonomous Republic he was awarded the title of laureate in fine arts, in 2011 the honorary title of "Honored Artist of the Nakhchivan Autonomous Republic", in 2017 the scholarship of the President of the Republic of Azerbaijan.