Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Rəssamlar Birliyinin 50 illik yubileyi ilə əlaqədar birlik üzvlərinin “Mənim dünyam” adlı sərgisi keçirilib.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Ülviyyə Həmzəyeva çıxış edərək bildirib ki, muxtar respublika rəhbəri tərəfindən 2021-ci il 2 mart tarixində imzalanan “Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin 50 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncam muxtar respublikada rəssamlıq sənətinin inkişafına, rəssamlarımıza göstərilən diqqətin və qayğının ən yüksək ifadəsidir. Birliyin sədri buna görə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədrinə rəssamlarımız adından dərin minnətdarlığını bildirib. Qeyd edilib ki, ötən dövr ərzində muxtar respublikada rəssamlıq sənətinin inkişafı ilə bağlı ardıcıl tədbirlər görülüb. Rəssamlığa maraqlı olan gənc rəssamların yetişməsi, onların istedadlarının üzə çıxarılması, eyni zamanda rəssamlıq sənətinin tədrisi üçün də hərtərəfli şərait yaradılıb. Birlik üzvləri tərəfindən mütəmadi olaraq keçilən ustad dərsləri, ötən ilin noyabr ayında birliyin nəzdində ilk dəfə olaraq yaradılan Gənc rəssamlar bölməsi bu işdə mühüm rol oynayır. Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı Həmzə Sadiqov, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin üzvü Qəhrəman Tağıyev çıxış edərək Rəssamlar Birliyinin 50 illik yubileyi münasibətilə keçirilən sərginin əhəmiyyətindən danışıb, rəssamlara yaradıcılıq uğurları arzulayıblar. Qeyd edək ki,sərgidə 22 rəssamın mövzu və janr baxımından fərqlənən 37 rəsm əsəri nümayiş olunur. Sərgi bir həftə davam edəcək.

An exhibition entitled "My World" was held at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Artists 'Union of the Nakhchivan Autonomous Republic on the occasion of the 50th anniversary of the Artists' Union.
Speaking at the event, Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Ulviya Hamzayeva said that the Order "On holding the 50th anniversary of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic" signed by the President on March 2, 2021 is the highest expression of attention and care shown to our artists. The chairman of the union expressed deep gratitude to the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic on behalf of our artists. It was noted that consistent measures have been taken to develop the art of painting in the autonomous republic over the past period. Comprehensive conditions have been created for the growth of young artists interested in art, the discovery of their talents, as well as the teaching of the art of painting. Regular master classes held by the members of the union, the Young Artists' Department, which was established for the first time under the union in November last year, play an important role in this work. Honored Artist of the Nakhchivan Autonomous Republic Hamza Sadigov, member of the Artists 'Union of the Nakhchivan Autonomous Republic Gahraman Tagiyev spoke about the importance of the exhibition dedicated to the 50th anniversary of the Artists' Union and wished the artists creative success. It should be noted that the exhibition features 37 paintings by 22 artists, differing in terms of subject and genre. The exhibition will last a week.