Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda "Qalib bizik" adlı sərgi müsabiqə keçirilmişdir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda Birliyin hamiliyinə verilmiş Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təsviri İncəsənət və Rəngkarlıq və Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun Təsviri İncəsənət və müəllimlik ixtisası tələbələri arasında "Qalib bizik" adlı sərgi müsabiqə keçirilmişdir. Müsabiqəyə 19 tələbə 27 iş təqdim etmişdir.

An exhibition-competition entitled "We are the winners" was held in the exhibition hall named after Bahruz Kangarli of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic.
An exhibition competition entitled "We are the winners" was held in the exhibition hall of the Artists 'Union of the Nakhchivan Autonomous Republic named after Bahruz Kangarli among the students of the Nakhchivan State University of Fine Arts and Painting and the Nakhchivan Teachers' Institute of Fine Arts and Teaching. 19 students submitted 27 works to the competition.