"Əcdadların İzi İlə"
Dəyərli sənətsevərlər! Sizi, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyevanın Bakı şəhərində, Muzey Mərkəzinin Sərgi Qalereyasında keçiriləcək "Əcdadların izi ilə" adlı sərgisinə dəvət edirik!
28 oktyabr 2022-ci il tarixində saat 18.00-da Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Muzey Mərkəzinin Dairəvi zalında Azərbaycanın Əməkdar rəssamı Ülviyyə Həmzəyevanın “ƏCDADLARIN İZİ İLƏ” adlı fərdi sərgisinin təntənəli açılış mərasimi keçiriləcək.

Dear art lovers! We invite you to the exhibition "In the footsteps of ancestors" of Ulviyya Hamzayeva, chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, honored artist, which will be held in the Exhibition Gallery of the Museum Center in Baku!
On October 28, 2022, at 18.00, with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the ceremonial opening ceremony of the individual exhibition of Honored artist of Azerbaijan Ulviyya Hamzayeva called "IN THE TRACE OF THE ANCESTORS" will be held in the Circular Hall of the Museum Center.