Cümhuriyyətin 100-cü ildönümü və Ulu Öndər Heydar Aliyevin 100 illiyi münasibətilə rəsm sərgisi açıldı.
Ərzurumda Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin və Azərbaycanın Qarsdakı Başkonsulluğu tərəfındən Cümhuriyyətin 100-cü ildönümü və Ulu Öndər Heydar Aliyevin 100 illiyi münasibətilə rəsm sərgisi açıldı. Sərgidə Azərbaycanlı rəssamların 80 əsəri yer aldı.
Sərgi Ərzurum Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüyünün təşkilatçılığı ilə Çifte Minarəli Mədrəsədə açılmışdır.
Sergi açılışında Ərzurum Valisi Mustafa Çiftçi,
Azərbaycanın Qarsdakı Başkonsulu Nuru Quliyev, Rəssamlar Birliyinin sədri, millət vəkili Ülviyyə Həmzəyeva çıxış etmişlər.

An art exhibition was opened on the occasion of the 100th anniversary of the Republic and the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev.
An art exhibition was opened in Erzurum on the occasion of the 100th anniversary of the Republic and the 100th anniversary of Great Leader Heydar Aliyev by the Union of Nakhchivan Artists and the Consulate General of Azerbaijan in Kars. 80 works of Azerbaijani artists were included in the exhibition.
The exhibition was opened in the Double Minaret Madrasa under the organization of Erzurum Governorship and Provincial Culture and Tourism Directorate.
Governor of Erzurum, Mustafa Çiftçi, at the opening of the exhibition.
The Consul General of Azerbaijan in Kars, Nuru Guliyev, Chairman of the Union of Artists, MP Ulviyya Hamzayeva spoke.