“Naxçıvan –bəşəriyyətin beşiyi” VI Beynəlxalq Rəsm festivalının kataloqunun təqdimatı keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyində “Naxçıvan –bəşəriyyətin beşiyi” VI Beynəlxalq Rəsm festivalının kataloqunun təqdimatı keçirilib.
10 noyabr 2024
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Ülviyyə Həmzəyeva, Türkiyənin Naxçıvandakı Baş Konsulu Asip Kaya çıxış ediblər. Qeyd edilib ki, Azərbaycan Respublikasında 2023-cü ilin Heydər Əliyev İli elan edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 sentyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamına əsasən 2023-cü il 29-31 may tarixlərində Naxçıvan şəhərində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin  100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Naxçıvan – bəşəriyyətin beşiyi” VI Beynəlxalq Rəsm festivalı keçirilib. Əcəmi Seyrəngahı Mədəniyyət və İstirahət Parkında təşkil olunan festivalda  9 ölkədən, eləcə də qardaş Türkiyə Respublikasından rəssamlar iştirak ediblər. Çıxışlarda mədəni tədbirlərin təşkilinin qarşılıqlı əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynadığı qeyd edilib.
Sonra festivalın iştirakçısı olmuş rəssamlara və tədbir iştirakçılarına “Naxçıvan – bəşəriyyətin beşiyi” VI Beynəlxalq Rəsm festivalının albom-kataloqu təqdim olunub.
Qeyd edək ki, kataloq “Əcəmi” Nəşriyyat-Poliqrafiya Birliyində nəfis şəkildə çapdan çıxıb. Kataloqda festivalda işlənmiş rəsm əsərləri, eləcə də festivalın iştirakçısı olan rəssamlar haqqında Azərbaycan və ingilis dilində materiallar toplanıb. Kataloqun layihə rəhbəri Ülviyyə Həmzəyeva, tərtibatçısı Araz Xudiyev,  ingilis dilində korrektə edəni isə Aidə  Cəlilzadədir.
"Naxçıvan - bəşəriyyətin beşiyi" Vl Beynəlxalq Rəsm Festivalının kataloqunun təqdimatı və Əməkdar rəssam Səyyad Bayramovu, sənətşünas Nizami Alıyevi və Rəssamlar Birliyinin əməkdaşı Həqiqət Tahirovanı 65 illik yubileyləri münasibətilə təbrik etdilər!

A presentation of the catalog of the VI International Painting Festival "Nakhchivan - Cradle of Humanity" was held at the Association of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic.
November 10, 2024
Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Ulviyya Hamzayeva, Consul General of Turkey in Nakhchivan Asip Kaya spoke at the event. It was noted that according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated September 29, 2022 on declaring 2023 the Year of Heydar Aliyev in the Republic of Azerbaijan, "Nakhchivan" dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev will be held on May 29-31, 2023 in the city of Nakhchivan. - the cradle of humanity" VI International Painting Festival was held. Artists from 9 countries, as well as the sister Republic of Turkey, took part in the festival organized in Acami Seyrangahi Culture and Recreation Park. In the speeches, it was noted that the organization of cultural events plays an important role in the development of mutual relations.
Then, the album-catalogue of the VI International Painting Festival "Nakhchivan - the Cradle of Humanity" was presented to the artists who participated in the festival and the participants of the event.
It should be noted that the catalog was elegantly printed at "Ajami" Publishing-Polygraphy Union. The catalog contains works of art developed at the festival, as well as materials in Azerbaijani and English about the artists participating in the festival. The project manager of the catalog is Ulviyya Hamzayeva, its developer is Araz Khudiyev, and the proofreader in English is Aida Jalilzade.
"Nakhchivan - Cradle of Humanity" Vl International Painting Festival catalog presentation and honored artist Seyyad Bayramov, art critic Nizami Aliyev and Artist Union employee Haqikat Tahirova were congratulated on their 65th anniversary!