Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda Qərbi Azərbaycana həsr olunan "Hər birimiz Qərbi azərbaycanlıyıq" rəsm sərgisi təşkil olunub.
11 dekabr 2023
Keçirilən tədbirdə çıxış edən Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva dövlət başçısı tərəfindən müəyyənləşdirilən Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyasının və bu istiqamətdə atılan bütün addımların soydaşlarımızın öz doğma yurdlarına qayıtmaq ümidini hər gün daha da artırdığını bildirib. Qeyd edib ki, Qərbi Azərbaycana qayıdış konsepsiyası çərçivəsində təşkil edilən bu sərgi rəssamların əzəli torpaqlarımızla bağlı yaradıcılıq nümunələrini üzə çıxarmaqla bərabər, ərsəyə gətirilmiş gözəl əl işlərini özündə birləşdirir.
"Rəsm əsərlərində Qərbi Azərbaycanın dini-mədəni, eləcə də tarixi abidələri və folklor nümunələri əks olunub. Sərgidə 15 rəssamın 32 əl işi sərgilənir", - deyə Ülviyyə Həmzəyeva əlavə edib.
Digər çıxış edənlər də sərginin təşkilini təqdirəlayiq addım kimi qiymətləndirib, rəssamlara bu yolda uğurlar arzulayıblar.
Sonra sərgiyə baxış olub.
Sonda sərgidə əl işləri nümayiş olunan rəssamlara sertifikatlar təqdim edilib.
Rəsm sərgisi 1 həftə ərzində davam edəcək.
Qeyd edək ki, sərgi Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət Komitəsi, Qərbi Azərbaycan İcması və Naxçıvan Rəssamlar Birliyi tərəfindən təşkil olunub.

In the exhibition hall named after Bahruz Kangarli of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, an art exhibition dedicated to West Azerbaijan "Each of us is a West Azerbaijani" was organized.
Speaking at the event, the Chairman of the Union of Artists Ulviyya Hamzayeva said that the concept of return to West Azerbaijan defined by the head of state and all the steps taken in this direction increase the hope of our compatriots to return to their homeland every day. He noted that this exhibition organized within the framework of the concept of return to Western Azerbaijan, along with revealing the creative examples of artists related to our ancient lands, includes beautiful handmade works.
"The religious and cultural as well as historical monuments and folklore examples of Western Azerbaijan are reflected in the paintings. 32 handicrafts of 15 artists are exhibited at the exhibition," added Ulviyya Hamzayeva.
Other speakers evaluated the organization of the exhibition as a commendable step and wished success to the artists on this path.
Then there was a viewing of the exhibition.
At the end, certificates were presented to the artists whose handicrafts were displayed at the exhibition.
The art exhibition will last for 1 week.
It should be noted that the exhibition was organized by the Culture Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, the West Azerbaijan Community and the Nakhchivan Artists' Union.