Bəhruz Kəngərli Muzeyində görkəmli fırça ustası ölümünün 102-ci ildönümündə yad edildi
Bəhruz Kəngərlinin zəngin irsi mədəniyyət xəzinəmizdə layiqli yer tutur. O, Azərbaycan boyakarlığında realizmin, Naxçıvanda teatr rəssamlığının təməlini qoyub, ölkəmizdə sərgi mədəniyyətinin ilk carçısı olmuşdur.
Görkəmli fırça ustasının yaradıcılığı Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
2002-ci il iyun ayının 18-də məhz dahi liderin iştirakı ilə Bəhruz Kəngərli Muzeyinin açılışı olmuşdur.
Ölkə başçısı İlham Əliyevin “Bəhruz Kəngərlinin 120 illik yubileyi haqqında” Sərəncamı ilə fırça ustasının yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunmuşdur.
Bəhruzbəy Kəngərlinin yaradıcılığı Naxçıvan memarlıq tarixinin öyrənilməsi üçün də olduqca əhəmiyyət kəsb etmiş, elm adamları üçün tədqiqat obyektinə çevrilmişdir.

In the Bahruz Kangarli Museum, the outstanding brush master was commemorated on the 102nd anniversary of his death
The rich heritage of Bahruz Kangarli has a worthy place in our cultural treasury. He laid the foundation of realism in Azerbaijani painting, theater painting in Nakhchivan, and was the first harbinger of exhibition culture in our country.
Great leader Heydar Aliyev highly appreciated the work of the outstanding brush master.
On June 18, 2002, the Bahruz Kangarli Museum was opened with the participation of the genius leader.
With the Decree of the President of the country Ilham Aliyev "On the 120th anniversary of Bahruz Kangarli", the jubilee of the brush master was celebrated at the state level.
Bahruzbey Kangarli's work has become very important for the study of the architectural history of Nakhchivan and has become a research object for scientists.