Şanlı Tariximizin Qəhrəmanlıq Salnaməsi
19 yanvar 2026-cı il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin B.Kəngərli adına sərgi salonunda “Şəhərsalma və Memarlıq İli” çərçivəsində 20 yanvar ümummilli hüzn gününə həsr olunan “Şanlı tariximizin qəhrəmanlıq salnaməsi” adlı sərgi keçirilib.
Sərgidə mövzuya uyğun olaraq 14 rəssamın 30 rəsm əsəri sərgilənir.
Sərgidən öncə, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və torpaq bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə şəhid olan qəhrəmanlarımızın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Ardından Azərbaycan Respublikasının dövlət himni səsləndirilib.
Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri, Milli Məclisin üzvü Ülviyyə Həmzəyeva sərgi və əsərlər haqqında məlumat vermişdir.
Sərgidə Naxçıvan MR Ali Məclisi sədrinin birinci müavini Bəxtiyar Məmmədov, Naxçıvan MR Ali Məclisinin sədr müavini Arzu Abdullayev,
Naxçıvan MR Naxçıvan şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Cabbar Musayev, Türkiyə Respublikasının Naxçıvandakı Baş Konsulu Asip Kaya, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Rektoru Elbrus İsayev, YAP Naxçıvan Şəhər Təşkilatının sədri Elman Cəfərov, Ali Məclisinin deputatları iştirak ediblər.
Sərgiyə baxış üçün Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin üzvləri, Naxçıvan Dövlət Universitetinin, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun tələbələri, Heydər Əliyev adına Hərbi Liseyin kursantları dəvət olunmuşdur.

The Heroic Chronicle of Our Glorious History
On January 19, 2026, an exhibition titled “The Heroic Chronicle of Our Glorious History” dedicated to the national day of mourning on January 20 was held in the B. Kangarli exhibition hall of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic within the framework of the “Year of Urban Planning and Architecture”.
The exhibition features 30 paintings by 14 artists in accordance with the theme.
Before the exhibition, a minute of silence was observed in memory of the Great Leader Heydar Aliyev and our heroes who died in the battles for the integrity of the land. Then the national anthem of the Republic of Azerbaijan was played.
Ulviyya Hamzayeva, Chairperson of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Member of the Milli Majlis, provided information about the exhibition and works.
The exhibition was attended by the First Deputy Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic Bakhtiyar Mammadov, Deputy Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic Arzu Abdullayev,
Head of the Nakhchivan City Executive Power of the Nakhchivan Autonomous Republic Jabbar Musayev, Consul General of the Republic of Turkey in Nakhchivan Asip Kaya, Rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev, Chairman of the Nakhchivan City Organization of the New Azerbaijan Party Elman Jafarov, and deputies of the Supreme Assembly.
Members of the Nakhchivan Autonomous Republic Artists' Union, students of Nakhchivan State University, Nakhchivan Teachers' Institute, and cadets of the Heydar Aliyev Military Lyceum were invited to view the exhibition.