02 fevral 2019-cu il tarixdə Xalq Rəssamı, professor Hüseynqulu Əliyevi 70 illik yubileyi keçirildi
Xalq Rəssamı, professor Hüseynqulu Əliyevi 70illik yubileyi münasibətilə münasibəti ilə təbrik edirik!
Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyində Hüseynqulu Əliyevin sərgisini etmədik, çünki onun manumental əsərləri bizim şəhərimizi, rəngkarlıq və qrafikaları isə muzeylərimizi bəzəyir.
2 fevral Naxçıvan MR Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən C.Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrında görkəmli rəssam və tişə ustası Hüseynqulu Əliyevin 70 illik yubileyi keçirilmişdir.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət naziri Natəvan Qədimova çıxış etmiş və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri adından yubilyara hədiyyə təqdim etmişdir.
Tədbirdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru, AMEA-nın müxbir üzvü Saleh Məhərrəmov, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının əməkdar rəssamı, Milli Məclisin deputatı Ülviyyə Həmzəyeva, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı və əməkdar rəssam Həbibə Allahverdiyeva, Xalq artisti, Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının direktoru Rza Xudiyev, yubilyarın dostları- Xalq artisti Kamran Quliyev, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Telman Abdinov, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı Səyyad Bayramov çıxış edərək, təbrik etmişlər.
Rəssam - heykəltaraş Hüseynqulu Əliyev, 3 fevral 1949-cu ildə Naxçıvanın qədim və gözəl güşələrindən, Ordubad şəhərinin Bist kəndində anadan olmuşdur.
1975 - ci ildə Əzim Əzimzadə adına Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Məktəbində təhsil almışdır,
1978 -ci ildə Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutunda təhsilinə davam etmişdir,
1982- ci ildə Naxçıvana qayıtmış, Naxçıvan Dövlət Rəsm Qalereyasında fond müdiri kimi fəaliyyət göstərir, 1989 - cu ildən Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Musiqili Dram Teatrının baş rəssamı vəzifəsində çalışır, 1988 - ci ildə Azərbaycanın Əməkdar İncəsənət xadimi,1999 - cu idə Azərbaycanın Əməkdar rəssamı, 2000 - ci ildə Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri kimi fəaliyyət göstərmişdir, 2002 - ci ildə Azərbaycanın Xalq rəssamı adına layiq görülmüşdür, 2003 - cü ildən Naxçıvan Dövlət Universitetinin Təsviri İncəsənət və Rəngkarlıq kafedrasının müdiri təyin olunmuşdur, 2008 - ci ildən Naxçıvan Dövlət Universitetinin Dosenti,

On February 2, 2019, the 70th anniversary of People's Artist, Professor Huseyngulu Aliyev was celebrated
Congratulations to People's Artist, Professor Huseyngulu Aliyev on his 70th anniversary!
We did not hold an exhibition of Huseyngulu Aliyev at the Artists' Union of Nakhchivan AR, because his monumental works adorn our city, and his paintings and graphics adorn our museums.
February 2 The Ministry of Culture of Nakhchivan AR held the 70th anniversary of prominent artist and mason Huseyngulu Aliyev at the Nakhchivan State Musical Drama Theater named after J. Mammadguluzade.
The Minister of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic Natavan Gadimova addressed the event and presented a gift to the jubilee on behalf of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Rector of Nakhchivan State University, corresponding member of ANAS Saleh Maharramov, Chairman of the Union of Artists of Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan, MP Ulviya Hamzayeva, Deputy of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic and Honored Artist Habiba Allahverdiyeva, People's Artist, Jalil Mammadguluzadeh Director of the Nakhchivan State Musical Drama Theater Rza Khudiyev, friends of the jubilee - People's Artist Kamran Guliyev, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Telman Abdinov, Honored Artist of the Nakhchivan Autonomous Republic Sayyad Bayramov congratulated and congratulated.
Artist - sculptor Huseyngulu Aliyev, was born on February 3, 1949 in Bist village of Ordubad city, one of the ancient and beautiful corners of Nakhchivan.
In 1975 he studied at the Azerbaijan State Art School named after Azim Azimzade.
In 1978 he continued his education at the Azerbaijan State Institute of Arts,
Returning to Nakhchivan in 1982, he worked as a fund manager at the Nakhchivan State Art Gallery, since 1989 as a chief artist of the Nakhchivan State Musical Drama Theater named after Jalil Mammadguluzadeh, in 1988 as an Honored Art Worker of Azerbaijan, in 1999 as an Honored Artist of Azerbaijan , In 2000 he was the chairman of the Artists' Union of Nakhchivan AR, in 2002 he was awarded the title of People's Artist of Azerbaijan, in 2003 he was appointed the head of the Department of Fine Arts and Painting of Nakhchivan State University, in 2008 the associate professor of Nakhchivan State University.