1-8 noyabr 2019-cu il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin üzvləri. Muğla-Fethiyədə ll " Dənizlərimiz və Rənglərimiz " Beynəlxalq Rəsm Plener-Festivalında iştirak etmişlər.
1-8 noyabr 2019-cu il tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin üzvləri. Muğla-Fethiyədə ll " Dənizlərimiz və Rənglərimiz " Beynəlxalq Rəsm Plener-Festivalında iştirak etmişlər. 2018-ci ildən start alan festivala, bu il 6 ölkədən 14 rəssam qatılmışdır. (Türkiyə, Azərbaycan, Qazaxstan, Özbəkistan, Gürcüstan, İran, Venqriya) Sözü gedən Festivalda Azərbaycanı-Naxçıvan Muxtar Respublikasından Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycanın əməkdar rəssamı, Ülviyyə Həmzəyeva , Təsviri İncəsənət kafedrasının müdiri, Naxçıvanın əməkdar rəssamı Həbibə Allahverdiyeva, Heydər Əliyev Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru, Rəssamlar Birliyinin üzvü Murad Nurlu, Naxçıvan Televiziyasının əməkdaşları,Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin üzvləri Arzu Novruzov, Həbib Allahverdiyev və Bakı şəhərindən rəssam-keramikaçı Ramiz Abbasov, rəssam-heykəltaraş,musiqiçi Vədut Muəzzin təmsil etmişlər.
Festival-simpozium Fethiye Dəniz Ticarət Dipartamenti və Fethiyə Bələdiyəsi tərəfındən təşkil olunmuşdur.
Tədbirin ilk günü, Bələdiyə köməkçisi Yavuz Topateş və Fethiyə Mədəniyyət komitəsinin rəhbəri Halime Ok rəssamlarımızı səmimi qarşılamış,gələcək əməkdaşlıqdan söhbət etmişlər. Festival Egey, Ağ dəniz sularında həm su üzərində ,həm də ki su altında iki hissəli olaraq keçirilmişdir. Dünyada ilk dəfə Türkiyədə keçirilən bu festivalın konsepsiyası, diqqəti dənizlərə, dünya ekologiyasına, ətraf mühitə, təbii gözəlliyə diqqətləri çəkməkdir. Fethiyə Bələdiyyəsi Alim Karaca və rəssam-şairə Minə Sarmış Çaylakın kuratorlluğında olan Festivalın proqramında ilk olaraq Fethiyənin tərixi önəmli yerlərinin ekskursiyası keçirilmiş, iştirakçılara gözəl şəhərin tarixi haqqında ətraflı məlumat verilmişdir. Festivalın əsas hissəsi dənizdə keçirildiyindən, iştirakçılar iki gəmidə həm plenar etmişlər, həm də xususi olaraq dəniz altında plenar etmək üçün məşqlər keçmişlər. Məşqlər 2 günlük, çox dərin məsafədə olmamaq şərti ilə professional dalğıclar tərəfindən keçirilmişdir.Növbəti günlər su altında xususi kətanlar üzərində yağlı boyalarla əsərlər çəkilmişdir. Su altında plener edən rəssamlarımız maraqlı və çox böyük əmək tələb edən prosesin öhtəsindən layiqincə gəlmişlər. Rəssamlarımızın həm su üzərində, həm dənizdə ərsəyə gətirdikləri işlər tamaşıçılar tərəfindən heyrətlə qarşılanmışdır. Rəssamlar Birliyinin üzvü Murad Nurlunun "Fethiyə limanı" adlı əsəri Fethiyə şəhərində çap olunan Dəniz Ticarət Dipartamentinin jurnalın üz qabığı üçün seçilmişdir.
Rəssamlarımızın gərgin iş prosesinə baxmayaraq, rəssam dostlarımızın əhatəsində 9 noyabr "Dövlət Bayraq günü"də qeyd olunmuşdur. Plenarın sonunda Bələdiyyə sədri Alim Karaca (Bələdiyyə sədri dəniz altında Atatürkün portretini etmişdir),valinin və Fethiyə Dəniz ticarət Departamentinin başçısı Şaban Arıkan ilə gəmidə görüş olmuş,festivalın gedişatı haqqında müzakirə olunmuşdur.7 noyabr "Dənizlərimiz və Rənglərimiz " ll Beynəlxalq dəniz altı və dəniz üstü Rəsm Festival-Plenerinin qapanış tədbiri-sərgisi keçirilmişdir. Sərgi, Fethiyə Bələdiyyəsinin nəzdində olan sərgi salonunda keçirilmişdir. Qapanış tədbirində Muğla valisi, xanım Esengül Çevilek iştirak etmişdir. Qapanış tədbirində vali nitq söyləmiş və Festivalda iştirak edən rəssamlara təşəkkür etmişdir. Xususilə, tədbirə dəstək göstərən və iştirak edən millət vəkilləri-rəssamlara təşəkkür edilmişdir. Çıxışlardan sonra, rəssamlara plaketlər təqdim edilmiş, hədiyyələr verilmiş, sərgini açıq elan edən qırmızı lent kəsilmişdir. Sərgidən sonra,konfrans zalında Bodrum-Muğla Universitetinin prorektoru Tuncay Kulelinin aparıcılığı ilə "Dəniz Çevresi koruma" adlı simpozium keçirilmişdir.Çıxışlardan sonra, ll Beynəlxalq "Dənizlərimiz və rənglərimiz" adlı Plenerin video çarxı təqdim olunmuşdur. Tədbir, Fethiyə Bələdiyyəsi Alim Karaca tərəfindən təşkil olunmuş ziyafətlə sonlanmışdır. Ekspozisiyada 14 rəssamın, 90 yaxın işi sərgilınmişdir.

Members of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic on November 1-8, 2019. In Mugla-Fethiye, they took part in the II International Plenary Festival "Our Seas and Colors".
Members of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic on November 1-8, 2019. In Mugla-Fethiye, they took part in the II International Plenary Festival "Our Seas and Colors". The festival, which started in 2018, was attended by 14 artists from 6 countries this year. (Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Georgia, Iran, Hungary) Chairman of the Union of Artists of Azerbaijan-Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist of Azerbaijan, Ulviya Hamzayeva, Head of the Department of Fine Arts, Honored Artist of Nakhchivan Habiba Allahverdiyeva, Heydar Aliyev Children's Creativity Center Director, member of the Union of Artists Murad Nurlu, employees of Nakhchivan Television, members of the Union of Artists of Nakhchivan Arzu Novruzov, Habib Allahverdiyev and ceramic artist Ramiz Abbasov from Baku, artist-sculptor, musician Vedut Muazzin.
The festival-symposium was organized by Fethiye Maritime Trade Department and Fethiye Municipality.
On the first day of the event, Assistant Mayor Yavuz Topates and Head of the Fethiye Culture Committee Halime Ok warmly welcomed our artists and talked about future cooperation. The festival was held in the Aegean, White Sea waters, both on the water and underwater in two parts. The concept of this festival, held in Turkey for the first time in the world, is to draw attention to the seas, world ecology, environment and natural beauty. The program of the festival, curated by Fethiye Municipality Alim Karaca and artist-poet Mina Sarmish Chaylak, first included an excursion to the historical sites of Fethiye, and participants were given detailed information about the history of the beautiful city. As the main part of the festival is held at sea, the participants held a plenary session on two ships, as well as special exercises for a plenary session under the sea. The exercises were conducted by professional divers for 2 days, not too deep. In the following days, oil paintings were painted on special canvases underwater. Our underwater plein air artists have successfully coped with an interesting and labor-intensive process. The works of our artists, both on water and at sea, were admired by the audience. Murad Nurlu's "Port of Fethiye", a member of the Artists' Union, was selected for the cover of the Maritime Trade Department's magazine published in Fethiye.
Despite the hard work of our artists, November 9, "National Flag Day" was celebrated in the company of our artist friends. At the end of the plenary session, Mayor Alim Karaca (Mayor made a portrait of Ataturk under the sea), the governor and the head of the Fethiye Maritime Trade Department Shaban Arikan met on the ship and discussed the progress of the festival. The closing event-exhibition of the Art Festival-Plenary was held. The exhibition was held at the exhibition hall of the Fethiye Municipality. Mugla Governor Esengul Cevilek attended the closing ceremony. At the closing ceremony, the governor delivered a speech and thanked the artists participating in the Festival. In particular, gratitude was expressed to MPs-artists who supported and participated in the event. After the speeches, the artists were presented with plaques, gifts, and a red ribbon was cut to declare the exhibition open. After the exhibition, a symposium entitled "Protecting the Environment" was held in the conference hall under the auspices of the Vice-Rector of Bodrum-Mugla University Tuncay Kuleli. The event ended with a banquet organized by Fethiye Municipality Alim Karaca. About 90 works by 14 artists have been exhibited at the exhibition.