26 oktyabr, Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda yaradıcı gənclərin, o cümlədən sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların əl işlərindən ibarət sərgi-müsabiqə keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Rəssamı, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva, Gənclər və İdman Nazirliyinin əməkdaşı İlahə Haqverdiyeva, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin əməkdaşı Ərturan Mərdanov çıxış edərək muxtar respublikada həyata keçirilən gənclər siyasəti, yaradıcı və istedadlı gənclərə göstərilən dövlət qayğısı, həmçinin, sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərə yaradılan şərait haqqında məlumat vermişlər. Həmçinin bildirmişlər ki, müsabiqənin keçirilməsində məqsəd istedadlı gənclərin bacarıqlarının üzə çıxarılması, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlarda özünə inamın yüksəldilməsi və onaların cəmiyyətə inteqrasiyası, bu qrupdan olan istedadlı uşaqların üzə çıxarılmasıdır. Müsabiqəyə 49 nəfər gənc və sağlamlıq imkanları məhdud uşağın 100-ə yaxın əl işi təqdim olunmuşdur. Müsabiqədə münsiflər heyəti tərəfindən rəsm və dekorativ tətbiqi sənət üzrə I yerlərə Xudanlı Veysəl (dekorativ), Novruzov Firuz (rəsm), II yerlərə Həsənli Məhəmməd, Paşayev Eldar, III yerlərə Quliyev Zəfər, Zamanova Nurtac, Hüseynov Arzu, Cəlilov Abbas layiq görülmüşlər. Qaliblər və müsabiqədə fərqləndiklərinə görə Vəliyeva Leyla, Muradova Səkinə, İbadzadə Ziya, Seyidova Maisə, Məhərrəmov Kamil, Bəylərova Həcər, Muradova İnci, Əsgərova Jalə və Hüseynzadə Novruz təşkilatçılar tərəfindən diplom, fəxri fərman və qiymətli hədiyyələrlə mükafatlandırılmışlar.

On October 26, an exhibition-competition of handicrafts of creative youth, including children with disabilities, was held at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Artists' Union.
Honored Artist of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic Ulviya Hamzayeva, employee of the Ministry of Youth and Sports Ilaha Hagverdiyeva, employee of the Ministry of Labor and Social Protection Arturan Mardanov spoke about youth policy in the autonomous republic, state care for creative and talented youth. provided information on the conditions created for people with disabilities. They also said that the purpose of the competition is to reveal the skills of talented young people, increase self-confidence in children with disabilities and their integration into society, to identify talented children from this group. About 100 handicrafts of 49 young people and children with disabilities were submitted to the competition. Khudanli Veysal (decorative), Novruzov Firuz (painting), Hasanli Mahammad, Pashayev Eldar, Guliyev Zafar, Zamanova Nurtaj, Huseynov Arzu, Jalilov Abbas were awarded the first places in painting and decorative applied arts by the jury. Valiyeva Leyla, Muradova Sakina, Ibadzade Ziya, Seyidova Maisa, Maharramov Kamil, Baylarova Hajar, Muradova Inji, Askerova Jala and Huseynzadeh Novruz were awarded with diplomas, honorary diplomas and valuable gifts by the organizers for their achievements in the competition.