29 noyabr 2018-ci il tarixində, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda görkəmli rəssam İbrahim Səfiyevin əsərlərindən ibarət sərgi açılmışdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Ülviyyə Həmzəyeva çıxış edərək deyib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Görkəmli rəssam İbrahim Səfiyevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2018-ci il 17 oktyabr tarixli Sərəncamı türk dünyasının tanınmış rəssamının həyat və yaradıcılığının daha geniş tədqiq olunmasına və öyrənilməsinə xidmət etməklə bərabər, həm də görkəmli sənətkarın irsinə göstərilən diqqətin və muxtar respublikada rəssamlıq sənətinə verilən yüksək dəyərin ifadəsidir. Bu gün Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına əsasən görkəmli rəssam İbrahim Səfiyevin 120 illik yubileyi münasibətilə onun əsərlərindən ibarət sərgi keçirilir. Əslən naxçıvanlı olan rəssam türk rəssamlıq sənəti tarixində özünəməxsus üslubu ilə tanınıb və Türkiyə rəssamlığına yeni nəfəs gətirib. Dünya incəsənətinin mütərəqqi ənənələrinin davamçısı olan rəssam boyakarlığın müxtəlif janrlarında çoxlu tablo, o cümlədən mənzərələr, portretlər yaradıb. Onun rəsm əsərlərində hiss və duyğular, biçim və forma, rəng fırçanın gücü ilə böyük ustalıqla təsvir olunub. Görkəmli rəssam sənətə bağlı ömrünü saysız-hesabsız qiymətli əsərləri ilə zənginləşdirib.
Ülviyyə Həmzəyeva Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədrinə görkəmli rəssam İbrahim Səfiyevin irsinə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıya görə muxtar respublika rəssamları və ziyalıları adından minnətdarlığını bildirib.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək vurğulayıb ki, muxtar respublikamızda bütün sahələrlə yanaşı, tariximizin qaranlıq səhifələrinə də işıq salınır, tarixi şəxsiyyətlərimiz xalqımıza və geniş ictimaiyyətə təqdim edilir, tanıdılır. Bu günlərdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin iki sərəncamı – görkəmli rəssam İbrahim Səfiyevin 120 illik yubileyinin keçirilməsi və görkəmli alim Nemətullah Naxçıvani irsinin öyrənilməsi və tədqiqi haqqındakı tarixi qərarları muxtar respublika ziyalılarının və geniş ictimaiyyətin dərin marağına və minnətdarlığına səbəb olub.
Qeyd olunub ki, görkəmli rəssam İbrahim Səfiyev kiçik yaşlarından rəsmə həvəs göstərib,12 yaşında ikən “Araz balıqçıları” adlı ilk rəsmini çəkib. Daha sonra məlum səbəblərə görə yaşadığı sıxıntılara baxmayaraq, bütün həyatını tamamən sənətə həsr edib. O, yaradıcılığında realizmə üstünlük verib, dünya incəsənətinə xas ənənələri öz əsərlərində nümayiş etdirib. Dünyanın bir çox ölkələrində sənətkarın fərdi sərgiləri təşkil olunub. Rəssamın qalın rəng mozaikasından yoğrulmuş portretlərində və digər əsərlərində yenilik və qeyri-adilik özünün aydın təzahürünü biruzə verir. İbrahim Səfiyev görkəmli Azərbaycan rəssamı kimi tanınmağa, təbliğ olunmağa layiq şəxsiyyətdir.

On November 29, 2018, an exhibition of works by prominent artist Ibrahim Safiyev opened at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Ulviya Hamzayeva said that the Order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic "On the 120th anniversary of the great artist Ibrahim Safiyev" dated October 17, 2018 It is an expression of the attention paid to the legacy of a prominent artist and the high value given to the art of painting in the autonomous republic, as well as serving the wider research and study. Today, in accordance with the Action Plan approved by the Order of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, an exhibition of his works is being held on the occasion of the 120th anniversary of prominent artist Ibrahim Safiyev. Originally from Nakhchivan, the artist is known in the history of Turkish art for his unique style and brought a new breath to Turkish art. Continuing the progressive traditions of world art, the artist has created many paintings, including landscapes and portraits in various genres of painting. In his paintings, feelings and emotions, shapes and forms, colors are masterfully depicted with the power of the brush. The famous artist has enriched his life with art with countless valuable works.
Ulviya Hamzayeva thanked the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic on behalf of the artists and intellectuals of the autonomous republic for the high attention and care shown to the legacy of the prominent artist Ibrahim Safiyev.
Chairman of the Nakhchivan Branch of ANAS, academician Ismayil Hajiyev emphasized that in our autonomous republic, along with all areas, the dark pages of our history are illuminated, our historical personalities are presented and introduced to our people and the general public. Recently, two orders of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic - the celebration of the 120th anniversary of prominent artist Ibrahim Safiyev and the historic decisions on the study and research of the legacy of prominent scientist Nematullah Nakhchivani have caused deep interest and gratitude of the intelligentsia and the general public.
It was noted that the famous artist Ibrahim Safiyev was interested in painting from an early age, and at the age of 12 he painted his first painting "Araz fishermen". He later devoted his entire life to art, despite the difficulties he faced for obvious reasons. He preferred realism in his work and demonstrated the traditions of world art in his works. Personal exhibitions of the artist have been organized in many countries around the world. The novelty and unusualness of the artist's portraits and other works made of thick mosaics are obvious. Ibrahim Safiyev is a person worthy of recognition and promotion as a prominent Azerbaijani artist.
Then the exhibition was viewed. It should be noted that 53 paintings by the artist were exhibited at the exhibition.