Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Naxçıvanda ilk dəfə olaraq "I Art Batlle"-"I İncəsənət döyüşü" adlı müsabiqənin qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi keçirilmişdir.
5 aprel 2019-cu il tarixdə Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Naxçıvanda ilk dəfə olaraq "I Art Batlle"-"I İncəsənət döyüşü" adlı müsabiqənin qaliblərinin mükafatlandırma mərasimi keçirilmişdir. “Art Batlle” ın gənc rəssamlar arasında keçirilməsində məqsəd gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi, gənc istedadların üzə çıxarılması və tanıdılması, onlar arasında sağlam rəqabətin yaradılmasıdır. Tədbiri giriş sözü ilə millət vəkili, Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva açaraq keçirilən tədbirin mahiyyəti, həmçinin bu cür müsabiqələrin keçirilməsinin gənclərin istedadlarının üzə çıxarılmasında, onların fəaliyyətlərinin qiymətləndirilməsində mühüm addım olduğunu bildirmişdir. Sonra Gənclər Fondunun icraçı direktoru Cəbi Quliyev, Gənclər və İdman Nazirliyininin şöbə müdiri Tahir Məmmədli, Azərbaycan Respublikasının əməkdar rəssamı Telman Abdinov, Naxçıvan Muxtar Respublikasının əməkdar rəssamları Məhəmmədəli Ələkbərov və Əli Səfərli çıxış edərək muxtar respulikada gənclərə göstərilən dövlət qayğısı, onlar üçün yardılmış şərait barədə məlumat vermiş və bildirmişlər ki, müsabiqədə iştirak edən gənclər öz bacarıqlarını, istedadlarını nümayiş etdirməklə yanaşı asudə vaxtlarınıda səmərəli təşkil etmişlər. Gələcəkdə də keçiriləcək bu tipli müsabiqələrdə gəncləri fəal iştirak etməyə çağırmış və qalibləri təbrik etmişlər. Qeyd edək ki, müsabiqənin ilkin mərhələsi 4 aprel 2019-cu il tarixdə açıq səma altında-Bəhruz Kəngərli adına Rəssamlar Parkında 20 nəfər gənc rəssamın iştirakı ilə keçirilmişdir. Günün sonunda təyin edilmiş münsiflər heyətinin və Naxçıvan şəhər sakinlərinin verdikləri səslərə əsasən qaliblər müəyyən edilmişdir. Belə ki, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun tələbəsi Rəcəbov Mikayıl, Naxçıvan Dövlət Texniki Kollecinin tələbəsi Bəylərova Həcər I yerə, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun tələbəsi Hacıyev Çinar, “Naxçıvan” Universitetinin tələbəsi Xudiyev Cəlil II yerə, Naxçıvan Dövlət Universitetinin tələbələri Aslanov Nihad, Kazımlı Könül III yerə layiq görülmüşlər. Qaliblərə həmçinin müsabiqədə iştirak edən digər iştirakçılara təşkilatçılar tərəfindən diplom və fəxri fərmanlar təqdim olunmuşdur. Müsabiqə Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin, Gənclər və İdman Nazirliyinin, Gənclər Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmişdir.

For the first time in Nakhchivan, the winners of the "I Art Battle" - "I Art Battle" competition were awarded at the Bahruz Kangarli Exhibition Hall.
On April 5, 2019, for the first time in Nakhchivan, the award ceremony of the winners of the "I Art Battle" - "I Art Battle" competition was held at the Exhibition Hall named after Bahruz Kangarli. The purpose of the Art Battle among young artists is to spend their free time effectively, to identify and introduce young talents, to create healthy competition among them. Opening the event, MP, Chairman of the Union of Artists Ulviya Hamzayeva said the essence of the event, as well as the holding of such competitions is an important step in revealing the talents of young people and evaluating their activities. Then Jabi Guliyev, Executive Director of the Youth Foundation, Tahir Mammadli, Head of the Department of the Ministry of Youth and Sports, Telman Abdinov, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan, Mahammadali Alakbarov and Ali Safarli, Honored Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic spoke about the state care for young people in the autonomous republic. and noted that the young people participating in the competition, in addition to demonstrating their skills and talents, effectively organized their free time. They called on young people to take an active part in similar competitions to be held in the future and congratulated the winners. It should be noted that the first stage of the competition was held on April 4, 2019 in the open air - in the Artists' Park named after Bahruz Kangarli with the participation of 20 young artists. At the end of the day, the winners were determined based on the votes of the appointed jury and residents of Nakhchivan. Thus, Rajabov Mikayil, a student of Nakhchivan Teachers 'Institute, Hajar Baylarova, a student of Nakhchivan State Technical College, Hajiyev Chinar, a student of Nakhchivan Teachers' Institute, Jalil Khudiyev, a student of Nakhchivan University, Aslanov Nihad, a student of Nakhchivan State University, Kazimli Konul were awarded the third place. . The winners also received diplomas and honorary diplomas from the organizers to other participants of the competition. The competition was jointly organized by the Nakhchivan Artists' Union, the Ministry of Youth and Sports, and the Youth Foundation.