10 iyun 2020-ci il tarixində Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin təşkilatçılığı ilə B.Kəngərli adına sərgi salonunda 15 iyun Milli Qurtuluş gününə həsr olunmuş "Şanlı tarixim" adı altında sərgi keçirilmişdir.
Sərgini Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri, əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyeva açaraq, qonaqları salamlamış, çıxış etmişdir:
Əsrlər boyu yağı düşmən doğma yurdumuzun barlı, bəhrəli, torpaqlarına, tükənməyən sərvətlərinə göz dikərək, hücumlar etmiş, darma dağın edərək, qədimliyini və tarixini söküb atmağa cəhd etmişlər. Iakin
bu torpaq həmişə dara düşəndə özünün igidlərinə arxalanıb.
1993-cü il iyunun 15-i Azərbaycan tarixinə Milli Qurtuluş Günü kimi daxil olub və dövlətçiliyimiz yox olmaq təhlükəsindən xilas edilib. Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyev öz xilaskarlıq missiyası ilə ölkəmizin müstəqilliyini qorudu, respublikada tüğyan edən ictimai-siyasi böhranı aradan qaldırdı və inkişafın təməlini qoydu. Bu gün milli qurtuluş ideologiyasının təntənəsi müstəqil respublikamızın davamlı inkişafında özünü büruzə verir, regionda və dünyada Azərbaycanın nüfuzu daha da artır.
Milli qurtuluş fəlsəfəsi sözün geniş mənasında Azərbaycanın mövcudluğunu, onun ən böyük tarixi nailiyyəti olan müstəqilliyini təmin etdi. Xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdan Heydər Əliyev iyunun 15-də Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçildi. Ulu Öndər böyük risklərə baxmayaraq, xalqın qurtuluşu missiyasını cəsarətlə öz üzərinə götürdü. Bununla da ölkədə uzun illər davam edən gərginlik və qarşıdurma səngidi, respublikamız vətəndaş müharibəsindən və parçalanma təhlükəsindən xilas oldu. Beləliklə, bu mühüm tarixi gün xalqımızın yaddaşına Milli Qurtuluş Günü kimi həkk olundu və 1997-ci ildən etibarən parlamentin qərarı ilə rəsmi bayram kimi qeyd olunur.
Milli Məclisin 1993-cü il iyunun 15-də keçirilən iclasındakı çıxışında Ulu Öndər Azərbaycan dövlətçiliyinin gələcək inkişaf strategiyasını elan etdi və sonrakı illərdə onu həyata keçirdi. Əgər müstəqilliyi qazanmaq ilkin şərt idisə, ikinci vacib məsələ onu qoruyub inkişaf etdirmək idi və bu, Ümummilli Liderin iradəsi sayəsində reallığa çevrildi. Heydər Əliyev milli dövlətçiliyimizin konsepsiyasını yaratdı. Bütün maneələrə baxmayaraq ən qısa müddətdə ölkədə ictimai-siyasi sabitlik bərpa olundu. AXC-Müsavat hakimiyyəti isə təbii ki, Heydər Əliyevin uğurlarını qısqanclıqla qarşılayıb ona mane olmağa çalışdı. Vəziyyətdən səbirlə çıxan Prezident Heydər Əliyev televiziya vasitəsilə xalqa müraciət etdi. İyunun 20-də Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə yerli və xarici jurnalistlər üçün brifinq keçirdi. İyunun 21-də isə bir sıra ölkələrin diplomatları ilə görüşdü. Bu sahədə yürüdülən siyasət respublikanı informasiya blokadasından çıxardı. Dünyada ölkəmizlə bağlı formalaşan fikir müsbət yönümdə dəyişdi. Məhz belə bir mürəkkəb siyasi şəraitdə Heydər Əliyevin böyük potensialı Azərbaycanın müstəqilliyinin qarantına çevrildi. Ümummilli Liderin şəxsiyyəti, onun özünəməxsus siyasi idarəetmə qabiliyyəti, xarizması, qətiyyəti, uzaqgörənliyi böhrana son qoydu, xalqımız Azərbaycan və azərbaycançılıq ideyaları ətrafında birləşdi. Ümummilli Liderin müdrikliyi və qətiyyəti sayəsində Azərbaycanda vətəndaş qarşıdurmasına birdəfəlik son qoyuldu, ölkəmiz xaosdan, siyasi çəkişmələrdən, sosial-iqtisadi böhrandan xilas oldu. Azərbaycan müstəqil, demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət kimi inkişaf etməyə başladı. Respublikanın qarşısında duran problemlər mərhələlərlə həll olundu, əmin-amanlıq, siyasi sabitlik yarandı. İctimai-siyasi, sosial-iqtisadi, elmi və mədəni həyatda əsaslı dönüş başlandı, xalqımızın bütövlüyü, həmrəyliyi, milli birliyi təmin edildi, Azərbaycanın dünya birliyinə inteqrasiyası başlandı.
Bu gün də Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi kursunun layiqli davamçısı Ölkə Prezidentimiz İlham Əliyev cənabları, Heydər Əliyev ideyalarını nəyinki həyata keçirmiş, yeni və daha yüksək mərhələyə çıxarmağa qadir olmuşdur.
Bu gün biz! Ulu Öndər ideyalarına sadiq qalmalı, Ölkə Prezidentimizin və Muxtar Respublika rəhbərimizin ətrafında sıx birləşməliyik.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycanda hakimiyyətə qayıdışı dövlətçilik tariximizin şanlı səhifəsini təşkil edir. Qədirbilən xalqımız böyük xilaskarının xidmətlərini unutmur və 15 İyun - Milli Qurtuluş Gününü kimi hər il yüksək əhval-ruhiyyə ilə qeyd edir.
Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin təsdiq olunmuş Tədbirlər Planına əsasən
Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin B.Kəngərli adına sərgi salonunda 15 iyun Milli Qurtuluş gününə həsr olunmuş "Şanlı tarixim" adı altında sərgi keçirilir. Sərgi ekspozisiyasında mövzuya uyğun olaraq, tematik əsərlərlə birgə, doğma yurdumuzun mənzərəsini özündə əks etdirən tablolar da nümayiş olunur. Ekspozisiyada 14 rəssamın, 28 zə yaxın əsəri sərgilənmişdir. Sərgilənən əsərlər müxtəlif ölçüdə və müxtəlif texnikalarda işlənmişdir.
Tədbirdə Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayev və Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru Azad Novruzov iştirak edərək, çıxışlar etmişlər.

On June 10, 2020, an exhibition entitled "My Glorious History" dedicated to the June 15 National Salvation Day was organized by the Artists' Union of Nakhchivan AR in the exhibition hall named after B. Kangarli.
The exhibition was opened by the chairman of the Union of Artists of Nakhchivan AR, honored artist Ulviya Hamzayeva, who greeted the guests and made a speech:
For centuries, the enemy has been attacking the fertile, fertile lands and inexhaustible resources of our homeland, trying to destroy its antiquity and history. Iakin
this land has always relied on its heroes when it is in trouble.
June 15, 1993 entered the history of Azerbaijan as the Day of National Salvation and our statehood was saved from the threat of extinction. The national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, with his rescue mission, protected the independence of our country, overcame the socio-political crisis in the republic and laid the foundation for development. Today, the triumph of the ideology of national salvation is reflected in the sustainable development of our independent republic, and Azerbaijan's prestige in the region and the world is growing.
The philosophy of national salvation ensured the existence of Azerbaijan in the broadest sense of the word, its independence, which is its greatest historical achievement. Returning to power for the second time at the insistence of the people, Heydar Aliyev was elected chairman of the Supreme Soviet of Azerbaijan on June 15. Despite the great risks, the Great Leader courageously undertook the mission of salvation of the people. Thus, the long-lasting tension and confrontation in the country has subsided, and our republic has escaped the threat of civil war and disintegration. Thus, this important historical day has been engraved in the memory of our people as the Day of National Salvation and has been celebrated as an official holiday since 1997 by the decision of the parliament.
In his speech at the meeting of the Milli Majlis on June 15, 1993, the Great Leader announced the future development strategy of the Azerbaijani statehood and implemented it in the following years. If gaining independence was a precondition, the second important task was to preserve and develop it, and this became a reality thanks to the will of the National Leader. Heydar Aliyev created the concept of our national statehood. Despite all obstacles, socio-political stability was restored in the country as soon as possible. The AXC-Musavat government, of course, was jealous of Heydar Aliyev's success and tried to prevent him. Out of patience, President Heydar Aliyev addressed the nation on television. On June 20, he held a briefing for local and foreign journalists to inform the world community about the realities of Azerbaijan. On June 21, he met with diplomats from a number of countries. The policy pursued in this area freed the republic from the information blockade. The opinion about our country in the world has changed for the better. It was in such a complex political environment that Heydar Aliyev's great potential became the guarantor of Azerbaijan's independence. The personality of the national leader, his unique political leadership, charisma, determination, foresight put an end to the crisis, our people united around the ideas of Azerbaijan and Azerbaijanism. Thanks to the wisdom and determination of the national leader, the civil conflict in Azerbaijan was ended once and for all, our country was saved from chaos, political strife and socio-economic crisis. Azerbaijan began to develop as an independent, democratic, legal and secular state. The problems facing the republic were gradually resolved, peace and political stability were established. A fundamental turn has begun in the socio-political, socio-economic, scientific and cultural life, the integrity, solidarity and national unity of our people have been ensured, and Azerbaijan's integration into the world community has begun.
Today, the worthy successor of the political course of the Great Leader Heydar Aliyev, President Ilham Aliyev, has not only implemented the ideas of Heydar Aliyev, but has been able to bring them to a new and higher level.
Today we are! We must remain faithful to the ideas of the Great Leader and unite closely around our President and the leader of the Autonomous Republic.
The return of national leader Heydar Aliyev to power in Azerbaijan on June 15, 1993 is a glorious page in the history of our statehood. Our esteemed people do not forget the services of the great savior and celebrate June 15 - National Salvation Day every year with high spirits.
According to the approved Action Plan of the Artists' Union of Nakhchivan AR
An exhibition entitled "My Glorious History" dedicated to the June 15 National Salvation Day is being held at the exhibition hall named after B. Kangarli of the Artists' Union of Nakhchivan AR. In accordance with the theme, along with thematic works, paintings reflecting the landscape of our native land are displayed in the exhibition exposition. The exhibition features about 28 works by 14 artists. The exhibited works have been developed in different sizes and in different techniques.
Rector of Nakhchivan State University Elbrus Isayev and Rector of Nakhchivan Teachers' Institute Azad N