Naxçıvan Muxtar Respublikasının “Əməkdar rəssam”ı Leyla Əzimbəyovanın “Fərqli olaraq” adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi açılıb
Yanvarın 14-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi salonunda Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı Leyla Əzimbəyovanın “Fərqli Olaraq” adlı fərdi yaradıcılıq sərgisi açılıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədri Vasif Talıbov sərginin açılışında iştirak edib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Ülviyyə Həmzəyeva çıxış edərək deyib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin fəaliyyəti üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin Sədrinin sərəncamları ilə Rəssamlar Birliyinin 40 və 50 illik yubileyləri qeyd olunub, yeni bina istifadəyə verilib. Bütün bunlar göstərilən qayğının ifadəsi olmaqla yanaşı, həm də muxtar respublika rəssamlarının məsuliyyətini daha da artırır. Bu günədək keçirilən “Naxçıvan-bəşəriyyətin beşiyi” Beynəlxalq Rəsm Festivallarında ümumilikdə 36 ölkədən 250-yə yaxın rəssam iştirak edib. Təbii ki, bu da Naxçıvanda sənətə verilən dəyərin daha bir ifadəsidir. Sevindirici haldır ki, bu gün Naxçıvan rəssamlıq məktəbində varislik təmin olunub, gənc və istedadlı rəssamlar yetişib, onların yaradıcılığı hərtərəfli stimullaşdırılıb. Hər il Rəssamlar Birliyində onlarla sərgi açılır, yüzlərlə yeni əsər nümayiş etdirilir. Naxçıvan Muxtar Respublikasının “Əməkdar rəssamı” Leyla Əzimbəyovanın “Fərqli olaraq” adlı sərgisi də bu qəbil sərgilərdəndir. Rəssamın əsərləri özünəməxsus üslubda yaradılıb. O, bizim gözümüzlə gördüyümüz, məişətdə istifadə etdiyimiz əşyaları natürmortlarında öz baxış prizmasından, dərin məzmun çalarları ilə nümayiş etdirir. Rəssamın əsərlərində cəsarətli rəng seçimi və hökmranlıq edən güclü fırça zərbələri müşahidə edilir. Leyla Əzimbəyovanın yaradıcılığında "Kuklalar" , "O vaxtkı toylar", " Bu günkü toylar", "Sərvər", "Güləndam" və bu qəbildən əsərləri sırf özünə məxsus tərzdə yaradılmış əsərlərdəndir.
Sonda, Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin üzvləri Sədrimizi doğum günü münasibətilə təbrik etmiş, xatirə şəkli çəkdirmişlər.

"Honored Artist" of the Nakhchivan Autonomous Republic Leyla Azimbayova's solo exhibition "Different" opened
On January 14, the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic opened a solo exhibition of Leyla Azimbayova, Honored Artist of the Nakhchivan Autonomous Republic, entitled "Different".
Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic Vasif Talibov attended the opening of the exhibition.
Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan Ulviya Hamzayeva said that all conditions were created for the activities of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic. By the orders of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, the 40th and 50th anniversaries of the Artists' Union were celebrated, and a new building was put into operation. All this is not only an expression of care, but also increases the responsibility of artists of the autonomous republic. To date, about 250 artists from 36 countries have participated in the Nakhchivan-Cradle of Humanity International Art Festivals. Of course, this is another expression of the value given to art in Nakhchivan. It is gratifying that today the Nakhchivan Art School has provided a legacy, young and talented artists have grown up, and their creativity has been comprehensively stimulated. Dozens of exhibitions and hundreds of new works are opened at the Artists' Union every year. The exhibition of the Nakhchivan Autonomous Republic "Honored Artist" Leyla Azimbayova "In contrast" is one of such exhibitions. The artist's works are created in a unique style. In his still lifes, he demonstrates the things we see and use in our lives through the prism of his own vision, with deep shades of content. The artist's works feature bold color choices and powerful brush strokes that dominate. Leyla Azimbayova's "Dolls", "Weddings of that time", "Today's weddings", "Sarvar", "Gulendam" and similar works are created in her own way.
At the end, members of the Nakhchivan Artists' Union congratulated our Chairman on his birthday and took a photo.