Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyi hər il olduğu kimi, 22 yanvar Bəhruzbəy Kəngərlinin doğum gününü qeyd etmişdir.
Tədbir, NRB-k üzvlərinin və Gənc Rəssamlar Bölməsi üzvlərinin birgə Rəssamlar Parkına yürüşü ilə başlamışdır. Rəssamlar görkəmli fırça ustasının heykəli önünə gül qoymuşlar. Sənətşünas Nizami Alıyevin "Bəhruz ömrü" adlı çıxışı dinlənilmişdir.
Rəssamlar isə öz çıxışlarında görkəmli rəssamın irsinə və Muxtar Respublikada yaşayıb-yaradan sənətkarlara göstərilən diqqət və qayğı üçün Muxtar Respublika Rəhbərinə minnətdarlıq etmişlər.
Tədbirin sonunda xatirə şəkli çəkdirilmişdir. Bəhruzbəy Kəngərli (Bəhruz-Şamil Şirəlibəy oğlu) 22 yanvar 1892 ci ildə Naxçıvanda doğulmuşdur. Azərbaycan rəngkarlıq sənətində ilk akademik rəsm üslubunda işləyərək realist əsərləri ilə novatorluğa yol açmış Azərbaycan rəssamıdır.

The Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, as every year, celebrated the birthday of Bahruzbey Kangarli on January 22.
The event began with a joint march of NRB members and members of the Young Artists Department to the Artists' Park. Artists laid flowers in front of the statue of the famous artist. The speech of art critic Nizami Aliyev "Life of Bahruz" was heard.
In their speeches, the artists thanked the President of the Autonomous Republic for the attention and care shown to the legacy of the prominent artist and the artists living and working in the Autonomous Republic.
A memorial photo was taken at the end of the event. Bahruzbey Kangarli (Bahruz-Shamil Shiralibey oglu) was born on January 22, 1892 in Nakhchivan. He is the first Azerbaijani artist to work in the style of academic painting in the art of painting, paving the way for innovation with his realistic works.