Naxçıvan Muxtar Respublikası beynəlxalq tədbirdə təmsil olunub
Bu günlərdə London şəhərində Avropanın və MDB-nin dövlət qurumlarının, beynəlxalq peşəkar mühasib təşkilatlarının, aparıcı şirkətlərin nümayəndələrinin, mühasibat, vergi, maliyyə nəzarəti və iqtisadiyyatın digər sahələrinin aparıcı mütəxəssislərinin iştirakı ilə beynəlxalq tədbir keçirilib.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd maliyyə hesabatlarının beynəlxalq standartlarına edilən dəyişikliklərin müzakirəsi, maliyyə, daxili nəzarət, mühasibatlıq sahəsində yeni məlumatların əldə edilməsindən ibarət olub.
Hər ölkədən məhdud sayda nümayəndələrin təmsil olunduğu tədbirdə Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin, Təhsil Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Naxçıvan Muxtar Respublikası Maliyyə Nazirliyinin, “Azərenerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin, Azərişıq ASC-nin və Azərbaycan Proffessional Maliyyə Menecerləri Assosiasiyasının əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirin təşkilatçısı – “The Institute of Certified Bookkeepers” in direktoru Garry Carterin giriş sözü ilə çıxış edib. Böyük Britaniya-Azərbaycan parlamentlərarası əlaqələr üzrə dostluq qrupunun rəhbəri, Böyük Britaniya Parlamentinin İcmalar Palatasının üzvü Bob Bləkmən öncə ölkəmizin 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı Qələbə ilə bağlı təbriklərini çatdırıb. O, dövlətimizin həmin ərazilərdə həyata keçirdiyi bərpa və quruculuq işlərini də xüsusi vurğulayıb. Azərbaycan və Böyük Britaniya arasında strateji xarakter daşıyan münasibətlərin hazırda uğurla inkişaf etdiyini bildirərək həmçinin humanitar sahədə də əlaqələrin əhəmiyyətini və təhsil sahəsində əməkdaşlığın uğurlu nəticələrini qeyd edib.
Tədbirdə Azərbaycan nümayəndə heyəti adından Naxçıvan Muxtar Respublikası maliyyə nazirinin müavini Həsən İsmayılov çıxış edib. O, Bob Bləkmənə söylədiyi fikirlərə, belə bir tədbirin keçirilməsinə görə təşkilatçılara təşəkkürünü bildirib. Qeyd edilib ki, bu gün Azərbaycan-Britaniya əlaqələri müxtəlif sahələrdə genişlənir və keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər də əlaqələrimizin möhkəmlənməsində mühüm rol oynayır. Sonra Naxçıvan Muxtar Respublikası adından tədbirin təşkilatçısı Garry Carterə Naxçıvanın simvolunu əks etdirən “Haçadağ” rəsm əsəri hədiyyə edilib.
Ukrayna və Qazaxıstandan olan nümayəndələrə söz verilib, sonda xatirə şəkilləri çəkdirilib.
Növbəti gün Böyük Britaniyanın Kral ailəsinə mənsub, qədim tarixi saraylarından biri sayılan St James sarayında Britaniya Kral Ailəsinin üzvü, Kral həzrətləri, Kent Şahzadəsi Maykl GCVO, CD iştirakı ilə ölkələr arasında qarşılıqlı tərəfdaşlığın qeyd olunmasına həsr edilmiş nahar yeməyi təşkil olunub.
Görüşdə Azərbaycan, Ukrayna, Qazaxıstan, başqa xarici dövlətlərin nümayəndələri ilə yanaşı, İngiltərə yüksək zümrəsini təmsil edən nümayəndələri də iştirak ediblər. Britaniya Kral Ailəsinin üzvü, Kral həzrətləri, Kent Şahzadəsi Maykla Azərbaycan nümayəndə heyəti təqdim edilib, qısa söhbət aparılıb. Naxçıvan Muxtar Respublikası maliyyə nazirinin müavini tərəfindən “Möminə xatın türbəsi” rəsm əsəri ona hədiyyə edilib, Möminə xatın türbəsinin tarixindən, onun UNESCO-nun qorunan mədəni abidələri siyahısında olan dünya əhəmiyyətli tarixi abidə olmasından və Naxçıvan Muxtar Respublikasını simvollaşdırdığından qısa bəhs edilib.
ICFM təşkilatının Şərqi Avropada fəaliyyətinin 15 illiyinə təsadüf edən tədbirdə qonaqlara xatirə kimi maliyyə peşəsinin inkişafına verdikləri töhfələrinə görə diplomlar təqdim olunub.

Recently, an international event was held in London with the participation of state institutions of Europe and the CIS, international professional accounting organizations, representatives of leading companies, leading specialists in accounting, taxation, financial control and other areas of the economy.
The purpose of the event was to discuss the changes made to the international standards of financial reports, to obtain new information in the field of finance, internal control, and accounting.
Employees of the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Education, the State Oil Fund, the Ministry of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic, "Azerenergy" Open Joint Stock Company, Azerishiq OJSC and the Association of Professional Financial Managers of Azerbaijan participated in the event, which was represented by a limited number of representatives from each country. .
The organizer of the event - the director of "The Institute of Certified Bookkeepers" Garry Carter made an introductory speech. Head of the British-Azerbaijan inter-parliamentary relations friendship group, member of the House of Commons of the British Parliament, Bob Blackman, previously congratulated our country on the Victory in the 44-day Patriotic War. He also emphasized the restoration and construction works carried out by our state in those areas. Stating that strategic relations between Azerbaijan and Great Britain are currently developing successfully, he also noted the importance of relations in the humanitarian field and the successful results of cooperation in the field of education.
Hasan Ismayilov, Deputy Minister of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic, spoke at the event on behalf of the Azerbaijani delegation. He thanked Bob Blackman for his comments and the organizers for holding such an event. It was noted that today Azerbaijan-British relations are expanding in various fields, and the held high-level meetings also play an important role in strengthening our relations. Then, on behalf of the Nakhchivan Autonomous Republic, Garry Carter, the organizer of the event, was presented with the painting "Hachadag" depicting the symbol of Nakhchivan.
The representatives from Ukraine and Kazakhstan were promised, and commemorative photos were taken at the end.
The next day, a dinner dedicated to the celebration of mutual partnership between the countries was organized with the participation of His Royal Highness Prince Michael GCVO, CD, a member of the British Royal Family, in St. James's Palace, which is considered one of the ancient historical palaces belonging to the Royal Family of Great Britain.
The meeting was attended by representatives of Azerbaijan, Ukraine, Kazakhstan and other foreign countries, as well as representatives of the British elite. A member of the British Royal Family, His Royal Highness Prince Michael of Kent, was introduced to the Azerbaijani delegation and had a short conversation. The Deputy Minister of Finance of the Nakhchivan Autonomous Republic presented him with the painting "Mumina Khatin's Tomb" and briefly talked about the history of the Mumina Khatin's Tomb, its being a world-important historical monument on the UNESCO list of protected cultural monuments and symbolizing the Nakhchivan Autonomous Republic.
At the event, which coincided with the 15th anniversary of the activity of the ICFM organization in Eastern Europe, the guests were presented with diplomas for their contribution to the development of the financial profession as a souvenir.