Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına Sərgi Salonunda Xocalı soyqırımının 31-ci ildönümünə həsr edilmiş rəsm sərgisi açılıb. Açılış tədbirində əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının, 44 günlük Vətən müharibəsində şəhid olanların və qardaş Türkiyədə baş verən təbii fəlakət nəticəsində həyatını itirənlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı Ülviyyə Həmzəyeva çıxış edərək bildirib ki, Xocalı soyqırımı insanlığa qarşı törədilmiş ən qəddar cinayətdir. Bu faciə bədii ədəbiyyat, kinofilmlər, musiqi və rəsm əsərlərində əks olunaraq gələcək nəsillərə, eyni zamanda dünya ictimaiyyətinə çatdırılır.
Qeyd edilib ki, 44 günlük şanlı Vətən müharibəsində qazanılan Tarixi Zəfər 30 illik ədalətin bərqərar olunması ilə nəticələndi, həmçinin Xocalı soyqırımı qurbanlarının, torpaqlarımız uğrunda şəhid olan Vətən oğullarının qisası alındı.
Türkiyənin Naxçıvan Muxtar Respublikasındakı Baş konsulu Asip Kaya çıxış edərək diqqətə çatdırıb ki, Türkiyədə baş verən dəhşətli zəlzələnin ilk dəqiqələrindən etibarən Azərbaycan xalqının ürəyi türk soydaşları ilə birgə döyünürdü. Azərbaycanın hər bir bölgəsindən, eləcə də Naxçıvandan vətəndaşlar zəlzələdən zərərçəkmiş türk qardaşlarına həm maddi, həm də mənəvi yardımlarını əsirgəmədilər. Burada da Azərbaycan həmişə Türkiyənin yanında olduğunu sübut etdi.
Vurğulanıb ki, Azərbaycan xalqının başına tarixin müxtəlif vaxtlarında faciələr gətirilib. Xocalı soyqırımı da belə faciələrdən biri kimi yaddaşlara həkk olunub. Bu gün yalnız Azərbaycanda deyil, Türkiyədə də bu faciə qurbanlarının xatirələri yaşadılır və təbliğ olunur.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar rəssamı Cavid İsmayılov, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvü Mahir Xəlilov çıxış edərək bildiriblər ki, xalqımızın başına gətirilən dəhşətli faciələr heç vaxt unudulmayacaq, soyqırımı qurbanlarının xatirələri bundan sonra da yaşadılacaq.

On February 22, an exhibition dedicated to the 31st anniversary of the Khojaly tragedy "Khojaly tragedy-31" was held in the exhibition hall named after B. Kangarli of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic.
An art exhibition dedicated to the 31st anniversary of the Khojaly genocide was opened in the Bahruz Kangarli Exhibition Hall of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic. At the opening event, the memory of the victims of the Khojaly tragedy, those who died in the 44-day Patriotic War and those who lost their lives as a result of the natural disaster in brother Turkey was commemorated with a minute of silence.
Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored artist of the Republic of Azerbaijan Ulviyya Hamzayeva spoke and said that the Khojaly genocide is the most cruel crime committed against humanity. This tragedy is reflected in fiction, movies, music and paintings, and is conveyed to future generations, as well as to the world community.
It was noted that the Historical Victory won in the glorious 44-day Patriotic War resulted in the establishment of justice for 30 years, and the revenge of the victims of the Khojaly genocide and the sons of the Fatherland who died for our land was taken.
Asip Kaya, Consul General of Turkey in Nakhchivan Autonomous Republic, made a speech and pointed out that from the first minutes of the terrible earthquake in Turkey, the heart of the Azerbaijani people was beating together with their Turkish compatriots. Citizens from every region of Azerbaijan, as well as from Nakhchivan, spared both financial and moral help to the Turkish brothers who suffered from the earthquake. Here, too, Azerbaijan proved that it is always with Turkey.
It was emphasized that tragedies befell the people of Azerbaijan at different times of history. The Khojaly genocide is also remembered as one of such tragedies. Today, not only in Azerbaijan, but also in Turkey, the memories of the victims of this tragedy are lived and promoted.
Javid Ismayilov, Honored Artist of Nakhchivan Autonomous Republic, Mahir Khalilov, member of Azerbaijan Artists' Union, spoke and said that the terrible tragedies that befell our people will never be forgotten, and the memories of the victims of the genocide will be kept alive.
It should be noted that 31 works of 30 artists are displayed at the exhibition. The exhibition will last 1 week.