“Naxçıvan - bəşəriyyətin beşiyi” VI Beynəlxalq Rəsm Festivalının açılış tədbiri olub.
Tədbirdə Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Qənirə Paşayeva, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Aparatının Humanitar siyasət məsələləri və ictimai təşkilatlarla iş şöbəsinin müdir müavini Tural Rzayev, Naxçıvan Muxtar Respublikasının mədəniyyət nazirinin müavini Həsən Kərimov, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının sədr müavini Ağəli İbrahimov çıxış ediblər. Açılış tədbirində Cahan holdinqin aparat rəhbəri Azər Cəfərov və Marketinq müdiri Tələt Əlizadə iştirak etdilər.
Qeyd olunub ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət mədəniyyət siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bu sahədə mütəmadi olaraq əsaslı islahatlar aparılır, milli-mənəvi dəyərlərimizin yaşadılması diqqətdə saxlanılır. Bildirilib ki, “Naxçıvan - bəşəriyyətin beşiyi” VI Beynəlxalq Rəsm Festivalı Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunub. Festivalda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan, Gürcüstan, Ukrayna, Bolqarıstan, Rusiya, Finlandiya və Latviyadan 60-dək rəssam iştirak edir. Bu festival mədəniyyətimiz üçün əlamətdar hadisə olmaqla yanaşı, rəssamlar üçün geniş yaradıcılıq imkanları açır.
Festivalın yaradıcılıq müddəti ərzində qonaqlara Cahan holdinq tərəfindən sərin içkilər, çay kofe xidməti olundu.
Festivalın açılış mərasimində muxtar respublikanın mədəniyyət kollektivləri tərəfindən musiqi və rəqs nümunələri təqdim edilib.

"Nakhchivan - the cradle of humanity" was the opening event of the VI International Painting Festival.
At the event, Ulviyya Hamzayeva, Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Ganira Pashayeva, Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis, Tural Rzayev, Deputy Head of the Department of Humanitarian Policy Issues and Work with Public Organizations of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Hasan Karimov, the Deputy Minister of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic, Hasan Karimov, the Chairman of the Azerbaijan Artists' Union deputy Agali Ibrahimov spoke. Chief of Staff of Jahan Holding Azer Jafarov and Marketing Manager Talat Alizade took part in the opening event.
It was noted that the state culture policy founded by Great Leader Heydar Aliyev is successfully continued by President Ilham Aliyev. Fundamental reforms are regularly carried out in this field, and the preservation of our national and moral values is kept in mind. It was reported that the VI International Painting Festival "Nakhchivan - the cradle of humanity" is dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev. About 60 artists from Azerbaijan, Turkey, Kazakhstan, Uzbekistan, Georgia, Ukraine, Bulgaria, Russia, Finland and Latvia participate in the festival. Besides being a significant event for our culture, this festival opens wide creative opportunities for artists.
During the creative period of the festival, the guests were served cool drinks, tea and coffee by Cahan holding.
At the opening ceremony of the festival, music and dance samples were presented by the cultural collectives of the autonomous republic.