Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Naxçıvan Bölməsinin və Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin birgə Cəlil Məmmədquluzadə adına Naxçıvan Dövlət Milli Dram Teatrında görkəmli rəssam İbrahim Safinin 125 illik yubileyi təntənəli şəkildə qeyd olunmuşdur.
Yubiley çərçivəsində İbrahim Safinin 20 əsərlərinin reproduksiyasından ibarət sərgi təşkil olunmuş və Əməkdar rəssam Ülviyyə Həmzəyevanın yenicə çapdan çıxmış "İbrahim Safi: Rəssam-impressionist" adlı kitabının təqdimatı olmuşdur.
Tədbirdən öncə qonaqlar, sərgi ilə tanış olmuş, rəssamın yaradıcılığı haqqında geniş məlumat almışlar.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Naxçıvan Bölməsinin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev açaraq, görkəmli rəssam haqqında geniş məlumat vermişdir.
Sonra, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət nazirinin müavini Həsən Seyidov,
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar rəssamı, Milli Məclisin Mədəniyyət Komitəsinin sədr müavini Ülviyyə Həmzəyeva, AMEA Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işçisi Şəmsiyyə Zalova çıxış etmişlər.
AMEA Naxçıvan Bölməsinin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun icraçı direktoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elxan Məmmədov,
Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin baş fond mühafizi, sənətşünas Nizami Alıyev Ülviyyə Həmzəyevanın “Rəssam-impressionist” kitabının təqdimatını etmiş və kitab haqqında geniş çıxış etmişlər.
Tədbirin sonunda, Ibrahim Safinin əmisi nəvəsi Məhəbbət Səfiyeva çıxış edərək Səfiyevlər ailəsi adından keçirilən tədbir və kitab təqdimatı üçün təşəkkür etmişdir.
Yekunda, Naxçıvan MR Film Fondunun rəssamın həyat və yaradıcılığına hazırladığı video çarx izlənilmişdir.
Tədbirdə T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu , ali təhsil ocaqlarının kollektivləri, yaradıcı təşkilatlar, muzeylər, KİV və qəzet nümayəndələri iştirak ediblər.

The 125th anniversary of prominent artist Ibrahim Safi was solemnly celebrated in the Nakhchivan State National Drama Theater named after Jalil Mammadguluzade by the Ministry of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic, the Nakhchivan Branch of the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic.
As part of the anniversary, an exhibition of 20 reproductions of Ibrahim Safi's works was organized and the newly published book "Ibrahim Safi: Painter-Impressionist" by Honored artist Ulviyya Hamzayeva was presented.
Before the event, the guests got acquainted with the exhibition and received extensive information about the artist's work.
Academician Ismayil Hajiyev, chairman of the Nakhchivan Branch of the Azerbaijan National Academy of Sciences, opened the event with an introductory speech and gave extensive information about the outstanding artist.
Then, Hasan Seyidov, Deputy Minister of Culture of the Nakhchivan Autonomous Republic,
Chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist of the Republic of Azerbaijan, Deputy Chairman of the Culture Committee of the Milli Majlis Ulviyya Hamzayeva, Researcher of the Institute of Art, Language and Literature of the Nakhchivan Branch of ANAS Shamsiya Zalova spoke.
Elkhan Mammadov, executive director of the Institute of Art, Language and Literature of Nakhchivan Branch of ANAS, doctor of philosophy, associate professor,
Art critic Nizami Aliyev, chief fund custodian of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, presented Ulviyya Hamzayeva's book "Painter-Impressionist" and made a wide speech about the book.
At the end of the event, Mehabbat Safiyeva, grand-daughter of Ibrahim Safi's uncle, gave a speech and thanked for the event and book presentation held on behalf of the Safiyev family.
In the end, a video prepared by the Nakhchivan MR Film Fund on the artist's life and work was watched.
At the event, T.C. Representatives of the Consulate General of Nakhchivan, collectives of higher education institutions, creative organizations, museums, mass media and newspapers participated.