Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonunda “Tariximizin qəhrəmanlıq salnaməsi” adlı sərgi açılıb.
Bununla bağlı keçirilən tədbirdə ilk olaraq ölkəmizin azadlığı, suverenliyi uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədr müavini, Naxçıvan Muxtar Respublikası Rəssamlar Birliyinin sədri Ülviyyə Həmzəyeva açaraq 20 Yanvar hadisələri zamanı Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş cinayətlərdən danışıb. O bildirib ki, xalqımız bu mübarizədə azadlığı, suverenliyi uğrunda şəhid versə də, lakin öz iradəsindən dönməyib. Rəssamlarımız da hər zaman tariximizin bu qəhrəmanlıq dövrünü öz əsərlərində əks etdirirlər.  Bu gün açılan sərgidə də Naxçıvan rəssamlarının  20 Yanvar hadisələrini özündə ehtiva edən rəsm əsərləri nümayiş olunur.
Türkiyə Cümhuriyyətinin Naxçıvandakı Baş konsulu Asip Kaya 20 Yanvar hadisələrinin Azərbaycanın azadlıq və müstəqillik yolunda  əsl mübarizə tarixi olduğunu vurğulayıb, şəhidlərin  xatirəsinin Azərbaycan və Türk xalqları üçün əziz olduğunu bildirib.

An exhibition called "Heroic chronicle of our history" was opened in the exhibition hall named after Bahruz Kangarli of the Association of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic.
At the event held in connection with this, first of all, the memory of our heroes who died for the freedom and sovereignty of our country was commemorated with a minute of silence.
Ulviyya Hamzayeva, the deputy chairman of the culture committee of the Milli Majlis, the chairman of the Union of Artists of the Nakhchivan Autonomous Republic, opened the event and spoke about the crimes committed against the people of Azerbaijan during the events of January 20. He said that even though our people gave martyrdom for freedom and sovereignty in this struggle, they did not change their will. Our artists always reflect this heroic period of our history in their works. In the exhibition opened today, the paintings of Nakhchivan artists, which include the events of January 20, are displayed.
Asip Kaya, Consul General of the Republic of Turkey in Nakhchivan, emphasized that the events of January 20 are the true history of Azerbaijan's struggle for freedom and independence, and said that the memory of the martyrs is dear to the Azerbaijani and Turkish peoples.
Then there were performances by artists.
It should be noted that 30 works of 15 artists are exhibited in the exhibition that will last for a week.