Dieqo Daha Yaxşı Gələcəyin Vədi
25 aprel - Dieqo Rivera Anauakali Muzeyi, Meksikanın Azərbaycandakı Səfirliyi və Naxçıvan Rəssamlar Birliyi ilə əməkdaşlıq əsasında görkəmli rəssam Diyeqo Riveranın muzeyində yerləşən əsərlərinin fotorepraduksiyalarından ibarət sərgi açılıb.
Sərgi "DiEQO: Daha yaxşı gələcəyin vədi" adlandırılıb.
Sərginin təqdimatını və rəssam haqqında məlumatı Naxçıvan MR Rəssamlar Birliyinin sədri, Əməkdar rəssam, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı Ülviyyə Həmzəyeva edib.
Sonra, Meksika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycandakı səfiri xanım Viktoriya Romero çıxışını təqdim edib.
Çıxışdan sonra sərgiyə baxılıb və ziyalılarla diskussiya aparılıb.
Sərgidə: millət vəkilləri, QHT, dövlət və hökümət üzvləri, sənət adamları, gənclər və Naxçıvan sakinləri iştirak etdilər.
Ülviyyə Həmzəyeva:
Qeyd edim ki, milli mədəniyyətimizin inkişafında. Ulu Öndər Heydər Əliyevin əvəzsiz rolu var və bu gün toplaşdığımız bu məkan, Öndərimizə 1971-ci ildə müraciət edən naxçıvan rəssamlarının sayəsində fəaliyyət göstərir. Təşkilat olaraq yaradılan Rəssamlar Birliyi bu gün özünün ətrafına 60 çox üzv toplayır. Onlardan xarici ölkələrdə bizi layiqincə təmsil edənlərdə var. Bu gün Rəssamlar Birliyinin Bəhruz Kəngərli adına sərgi salonu bir çox mötəbər sərgilərin keçirildiyi məkana çevrilib. Beynəlxalq festivallar, sərgilər yalnız rəssamlarımızı deyil, doğma diyarımızın tanıdılmasında da mühüm rol oynayır.
Azərbaycanda digər sahələrə olduğu kimi, rəssamlıq sahəsinə də ölkə rəhbəri tərəfindən böyük diqqət və qayğısını görə bilərik. Azərbaycan bu gün hər müstəvidə, istər siyasi-istər iqtisadi, o cümlədən mədəni sənət platformasına çevrilib.
Bu gün öz zəfərini qeyd edən Azərbaycan bir çox festivallar məskənidir, bunlardan ən mötəbəri isə Şuşa şəhərində keçirilən festivallar və Qərbi Azərbaycana Qayıdış konsepsiyasına uyğun digər mədəni lahiyələrdir.
Azərbaycan multikultural və dostsevər ölkədir. Öz sözündə bütöv, addımlarına əmin. Buna görə də bu gün Azərbaycan regionda sabitliyin qorunması üçün bütün imkanlardan istifadə edir.
Azərbaycan Respublikası ilə Meksika Birləşmiş Ştatları arasında həm diplomatik, həm Parlamentarası əlaqələr ən yüksək xətlə davam edir.
Mən Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Mədəniyyət komitəsinin və həmçinin Parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvü olaraq, bildirmək istəyirəm ki, xanım Viktoriya Romeronun xidməti dövründə bir çox sahələrə qarşı, xususu ilə də mədəniyyət sahəsinə böyük diqqət artmışdır. " Mədəniyyət - xususu olaraq da incəsənət - insanları birləşdirir, xarici dil bilməsən belə sənət dili anlaşılan və möhtəşəmdir".
Qədim tarixə və "inklərə" dək dayanan köklərə sahib bu günkü Meksika Azərbaycanı dəstəkləyən ölkələrdən biridir.
Bir daha bizim gözəl diyarımızda sizi salamlayırıq.
Ona doğulduqda verilən adı çox uzun idi: Dieqo Mariya de la Konsepsion Xuan Nepomuseno Estanislao de la Rivera Barrientos Akosta Rodriqes idi. Sonralar o, sadəcə Dieqo Rivera kimi tanındı — meksikalı rəssam, monumentalçı və sol baxışlı siyasi xadim. O, 8 dekabr 1886-cı ildə Meksikada anadan olmuşdur.
1896–1902-ci illərdə Rivera Meksikada yerləşən "Academia de San Carlos" Akademiyasında rəsm və boyakarlıq dərsləri aldı. Daha sonra təqaüd qazanaraq İspaniyaya getdi. 1907–1921-ci illərdə Avropada yaşadı. Öncə Madrid Akademiyasında təhsil aldı, sonra Parisdə (1909–1920), İtaliyada (1920–1921) yaşayıb çalışdı, həmçinin Belçika, Niderland və Böyük Britaniyada oldu. O, Paris sənət mühiti ilə yaxın əlaqədə idi, o cümlədən Pablo Picasso və Alfonso Reyes ilə tanış idi. Rivera həm klassik Avropa incəsənətindən, həm də modernizmdən, xüsusilə kubizmdən təsirlənmişdi. Eyni zamanda, Meksikanın ənənəvi sənət üslublarına da bağlı idi.
1922-ci ildə Rivera Meksika Kommunist Partiyası sıralarına qoşuldu. 1927-ci ildə SSRİ-yə səfər etdi və 1928-ci ildə “Oktyabr” birliyinin qurucularından biri oldu.
1929-cu ildə o, məşhur rəssam Frida Kahlo ilə evləndi. Onların münasibəti həm incəsənətə, həm də ortaq kommunist baxışlara əsaslanırdı və zamanla əfsanəyə çevrildi. Lakin həmin ildə Rivera Meksika Kommunist Partiyasından çıxarıldı və “trotskist simpatiyalarına” görə tənqid olundu. O isə öz növbəsində sovet incəsənətində hakim olan sosialist realizmin totalitar xüsusiyyətlərini sərt şəkildə tənqid edirdi.
Rivera bildirirdi ki, incəsənət həm yüksək estetik keyfiyyətə malik olmalı, həm də sadə, aydın və güclü olmalıdır. O, özünü “partizan” adlandıraraq deyirdi ki, onun silahı divarlar, boyalar və yaradıcılığıdır.
1930–1934 və 1940-cı illərdə ABŞ-da çalışdı. 1922-ci ildən etibarən o, Meksikanın monumental rəssamlıq məktəbinin əsas qurucularından biri oldu və çoxsaylı ictimai binaların divarlarını freskalarla bəzədi. Onun yaradıcılığında əsas mövzular Meksika xalqının folkloru, adət-ənənələri və ölkədəki inqilabi hərəkat idi.
1932–1933-cü illərdə o, Nyu-Yorkdakı Rockefeller Mərkəzi üçün “İnsan yol ayrıcında” freskasını yaratdı. Bu əsərdə kapitalizm və sosializm müqayisə olunurdu və mərkəzdə Leninin təsviri yer almışdı. Sifarişçi dəyişiklik tələb etdi, lakin Rivera razılaşmadı və nəticədə freska məhv edildi. Daha sonra o, bu əsəri Meksikada yenidən yaradaraq “İnsanın kainata hökmranlığı” adlandırdı və bu dəfə Trotskinin obrazı ilə əvəzlədi.
Rivera sonuncu dəfə 1955–1956-cı illərdə SSRİ səfər etdi. Orada onun çoxlu həmfikirləri və dostları var idi. Onlardan biri, onu Meksikada da yoluxan görkəmli rus şairi Mayakovski idi.
Diyeqo Rivera dünyada tanınmış rəssam və bu gün də sərginin adından "Daha yaxşı gələcəyin vədi" nə inandıram insan idi, Dieqo muharibə kabusundan-sülhə çağıran rəssam idi, O divarüstü rəsmdən, piramidaya dək ucalan şəxsiyyət idi, bu gün də Meksika xalqının ən böyük adlarından biridir.
Rəssam, 24 noyabr 1957-ci ildə Meksikada vəfat etdi və “Görkəmli şəxslər Rotondası”nda dəfn olundu.
Bu gün burada rəssamın əsərlərindən fotorepraduksiyalar və fəaliyyətini əks etdirən, 90 görüntü sərgilənir.
Sərginin quraşdırılmasında Naxçıvan Rəssamlar Birliyinin bütün komandasına dərin təşəkkürümü bildirirəm.

April 25 - An exhibition of photo reproductions of works by the outstanding artist Diego Rivera, housed in the museum, was opened in cooperation with the Diego Rivera Museum, the Embassy of Mexico in Azerbaijan, and the Nakhchivan Artists' Union.
The exhibition was called "DiEGO: The Promise of a Better Future".
The presentation of the exhibition and information about the artist was made by Ulviyya Hamzayeva, Chairman of the Artists' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic, Honored Artist, and Member of the Milli Majlis of Azerbaijan.
Then, Ms. Victoria Romero, Ambassador of the United States of Mexico to Azerbaijan, delivered her speech.
After the speech, the exhibition was viewed and a discussion was held with intellectuals.
The exhibition was attended by: MPs, NGOs, members of the state and government, artists, youth, and residents of Nakhchivan.
Ulviyya Hamzayeva:
I would like to note that in the development of our national culture. Great Leader Heydar Aliyev has an irreplaceable role, and this place where we are gathered today functions thanks to the Nakhchivan artists who appealed to our Leader in 1971. The Artists' Union, which was established as an organization, today gathers more than 60 members around it. Among them are those who represent us worthily in foreign countries. Today, the Bahruz Kangarli exhibition hall of the Artists' Union has become a venue for many prestigious exhibitions. International festivals and exhibitions play an important role in promoting not only our artists, but also our native land.
As in other areas in Azerbaijan, we can see great attention and care from the head of the country to the field of painting. Today, Azerbaijan has become a platform for cultural art at every level, both political and economic.
Today, Azerbaijan, which celebrates its victory, is the home of many festivals, the most prestigious of which are the festivals held in the city of Shusha and other cultural projects in accordance with the concept of Return to Western Azerbaijan.
Azerbaijan is a multicultural and friendly country. True to its word, confident in its steps. Therefore, today Azerbaijan uses all opportunities to maintain stability in the region.
Both diplomatic and interparliamentary relations between the Republic of Azerbaijan and the United Mexican States continue at the highest level.
As a member of the Culture Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Interparliamentary Friendship Group, I would like to note that during the service of Mrs. Victoria Romero, great attention has been paid to many areas, especially to the field of culture. "Culture - especially art - unites people, the language of art is understandable and magnificent even if you do not know a foreign language".
Today's Mexico, with its ancient history and roots dating back to the "Incas", is one of the countries that supports Azerbaijan.
Once again, we welcome you to our beautiful land.
The name given to him at birth was very long: Diego María de la Concepción Juan Nepomuceno Estanislao de la Rivera Barrientos Acosta Rodríguez. Later he became known simply as Diego Rivera - a Mexican painter, monumentalist and left-wing political figure. He was born on December 8, 1886 in Mexico.
From 1896 to 1902, Rivera studied drawing and painting at the Academia de San Carlos in Mexico. He later went to Spain on a scholarship. From 1907 to 1921, he lived in Europe. He first studied at the Madrid Academy, then lived and worked in Paris (1909–1920), Italy (1920–1921), and also visited Belgium, the Netherlands, and Great Britain. He was closely associated with the Parisian art scene, including Pablo Picasso and Alfonso Reyes. Rivera was influenced by both classical European art and modernism, especially cubism. At the same time, he was also attached to traditional Mexican art styles.
In 1922, Rivera joined the Mexican Communist Party. In 1927, he visited the USSR, and in 1928, he became one of the founders of the October Union.
In 1929, he married the famous artist Frida Kahlo. Their relationship was based on both art and shared communist views, and over time it became legendary. However, that same year, Rivera was expelled from the Mexican Communist Party and criticized for his "Trotskyist sympathies." He, in turn, was a harsh critic of the totalitarian features of socialist realism that dominated Soviet art.
Rivera argued that art should have both high aesthetic quality and be simple, clear, and powerful. He called himself a "partisan," saying that his weapons were walls, paint, and his creativity.
He worked in the United States from 1930 to 1934 and in the 1940s. From 1922, he became one of the main founders of the Mexican school of monumental painting, decorating the walls of numerous public buildings with frescoes. The main themes in his work were the folklore, customs, and revolutionary movement of the Mexican people.
In 1932–1933, he created the fresco "Man at the Crossroads" for the Rockefeller Center in New York. The work compared capitalism and socialism and featured an image of Lenin in the center. The client requested changes.